Prekariusze, czyli ludzie bez wizji na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 16:45
Czasy, kiedy w jednej pracy można było przepracować całe życie, odchodzą do lamusa. Teraz pracodawcy najczęściej oferują młodym ludziom umowy na czas określony czy o dzieło, uniemożliwiając im tym samym osiągnięcie stabilizacji życiowej i powodując, że stają się oni prekariuszami...
Audio

Słowo "prekariat" wywodzi się od łacińskiego "caritas" i opisuje kondycje czegoś, o co "trzeba się zatroszczyć". Nie bez powodu określenie to jest używane jest w stosunku do ludzi, którzy nie mają stałego zatrudnienia. Oni bowiem potrzebują pewnego "wsparcia/pomocy", po to, aby mogli w spokoju założyć rodzinę, dostać kredyt czy zaplanować swoją przyszłości. Lekarstwem na ich problemy okazuje się być etat. Brak stałego zatrudnienia to bowiem cecha charakterystyczna prekariusza.

Jak zauważa Maciej Gdula – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przez długi czas pojedynczy prekariusze nie wiedzieli o istnieniu innych prekariuszy, czyli nie zdawali sobie sprawy, że są częścią pewnej grupy. Niemniej jednak wszelkie problemy społeczne związane z brakiem stabilności życiowej musiały kiedyś zwrócić uwagę badaczy i wywołać burzę.

Dyskusji podlega przede wszystkim przyszłość tej grupy, a mianowicie to, co ona zrobi, aby poprawić swoją sytuację. Pada pytanie: czy niezadowoleni prekariusze będą w stanie się zjednoczyć i powiedzieć dość, tak jak zrobił to kiedyś proletariat? – Problem polega na tym, że prekariusze nie mają żadnego konkretnego wroga – zwraca uwagę Maciej Gdula. Proletariusze występowali przecież przeciw kapitalistom, którzy żyli ich kosztem. A kto wyzyskuje osoby czasowo zatrudnione? – Nie chciałbym, aby tym wrogiem stali się dla nich ludzie posiadający stałą pracę, bo to nic dobrego nie przyniesie – komentuje socjolog. W pewnym sensie winien sytuacji prekariuszy jest kapitalizm, którego są częścią. Ale jak tu walczyć z kapitalizmem, który nas otacza.

Więcej o prekariuszach w rozmowie Justyny Dżbik z Maciejem Gdulą.

ap

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik pracodawcy
Czytaj także

Demotywatory w wersji książkowej (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 15:40
- Jak popatrzymy na siłę oddziaływania demotywatorów, to można uznać, że jest to jedno z najważniejszych mediów – przekonuje założyciel serwisu demotywatory.pl. Ukazała się właśnie książka zbierająca najciekawsze z nich!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezrobotni na swoim świetnie sobie radzą

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:30
Dotacje na start firmy, udzielane przez urzędy pracy, zostały w pełni spożytkowane. Okazuje sie, że dzięki inicjatywie jest i wilk syty, i owca cała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie czują, że jest lepiej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 12:15
Stanisław Wziątek (SLD): Zależy nam na tym, aby wzrost gospodarczy przełożył się na sposób życia mieszkańców. To powinno być sednem naszego działania.
rozwiń zwiń