X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

22 stycznia: Michał Urbaniak skończył 69 lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 16:59
Światowej sławy jazzman i kompozytor opowiedział w Czwórce m. in. o życiowych zwrotach akcji, odwzajemnionej miłości do muzyki i męskiej przyjaźni z Andrzejem Makowieckim.
Audio

Niedawno ukazała się książka o jego życiu pióra Andrzej Makowieckiego, pt. "Ja Urbanator. Awantury muzyka jazzowego". Niezwykle barwna biografia niespokojnego ducha i człowieka o fascynującym życiorysie. Urbaniak zdecydował się na publikację m. in. ze względu na "długoletnią przyjaźń" z Makowieckim.

– Znamy się od dzieciństwa; miałem 16 lat, gdy grałem w jego zespole - opowiada słynny muzyk w studiu Czwórki. - Z trębacza stał się pisarzem; któregoś dnia przyjechał do Nowego Jorku i oznajmił, że właśnie ukazała się książka Milesa (Daviesa – przyp. red.). Jeśli chcesz, to napiszemy twoją biografię. Odpowiedziałem: proszę bardzo.

Zdaniem Urbaniaka bowiem "niektóre sprawy trzeba przedstawić takimi, jakimi są". – Warto mówić prawdę – deklaruje muzyk. – Uważam, że moje życie było, jest, i jestem pewien, że dalej będzie, kolorowe, pełne przygód i wydarzeń.

Jego miłość do jazzu narodziła się w kraju socrealistycznym, w którym ten rodzaj muzyki traktowany był jako wyskokowy, imperialistyczny, zły. Urbaniak usłyszał jazz w radiu Wolna Europa oraz w Głosie Ameryki.

– Tam natrafiłem na muzykę, o której nie wiedziałem, że w ogóle istnieje, i po prostu się zakochałem – wspomina artysta. – Szybko znalazłem kompanów, którzy też, jak się okazało, tego słuchali, i zaczęliśmy grać.

Urbaniak zaczynał jednak edukację muzyczną od skrzypiec, które do dziś pozostają jego głównym instrumentem. Ale dopiero, gdy matka kupiła mu saksofon, "poczuła, że straciła syna" (jak zapamiętał jej słowa sam artysta). – Miałem wtedy jakieś 15-16 lat. Zacząłem chodzić na koncerty. Wówczas Andrzej Makowiecki grał na trąbce i miał zespół Tiger Rag, w którym potem miałem przyjemność grać właśnie jako saksofonista.

Michał Urbaniak eklaruje, że do życia potrzebuje wolności jak tlenu. - Urodziłem się w kraju, w którym do dzisiaj nie ma 100-procentowej wolności osobistej, a ja kocham być wolny. Zostawcie mnie w spokoju – mówi. – Jeśli wyjdę w piżamie na ulicę, to nie znaczy, że jestem wariatem ani idiotą, tylko że miałem ku temu jakiś powód. Jedynym dobrym dla mnie miejscem okazał się Nowy Jork.

Więcej - m. in. o tym, dlaczego bez jazzu nie byłoby dziś rapu i o "dzisiejszej stagnacji stylu" - dowiesz się, słuchając całej czwórkowej rozmowy bądź oglądając ją na wideo.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

110 lat temu urodził się Louis Armstrong

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:00
- Jeżeli kiedykolwiek istniał Mister Jazz, to był nim Louis Armstrong. Był i zawsze będzie kwintesencją muzyki jazzowej - twierdzi wybitny amerykański muzyk Duke Ellington.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto rozbudził w Urbaniaku jazzowego potwora?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 17:52
Miłość, alkohol i jazz to największe namiętności Michała Urbaniaka. Tak wynika z biografii "Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego" autorstwa Andrzeja Makowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Michała Urbaniaka z Amy Winehouse?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 20:00
Ogromne rzesze fanów od Nowego Jorku, przez Londyn, aż po Warszawę. O ogromnym znaczeniu polskiego skrzypka dla światowego jazzu przypomniał brytyjski perkusista Troy Miller - stały współpracownik zarówno Urbaniaka, jak i Winehouse.
rozwiń zwiń