Wisła to miejsce, w którym totalnie można odpłynąć

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:00
Czeska Praga, Paryż, Londyn - tam rzeki są w centrum miasta. Poza nielicznymi wyjątkami, u nas niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale idzie, to znaczy płynie ku lepszemu. Przekonasz się o tym, słuchając nagrania z audycji "4 do 4".
Audio
  • Posłuchaj raportu o stanie polskich rzek i nadbrzeży

Rzeki w Polsce stają się modne, a najbardziej, oczywiście, ta największa. - Wisła to bardzo dobre miejsce na starter - mówią Wraszawiacy. - I jedyna miejscówka w stolicy, gdzie tramwaje nie jeżdżą tylko pływają.
Centrum Nauki Kopernik bierze aktywny udział w akcji "Przywracanie rzeki miastu". - Działa u nas Park Odkrywców, otworzyliśmy własną przystań - wylicza Katarzyna Nowicka z Kopernika - a we wrześniu zorganizujemy kolejną edycję festiwalu "Przemiany".
"Warszawskie antyłazienki" - tak o nadwiślańskim bulwarze mówią urzędnicy ratusza. Można tu poczuć powiew wolności i robić rzeczy, których gdzie indziej nie wypada. Wszysto dzięki plenerowym miejscówkom, do których przenosi się letnie życie stolicy. W tym roku obok "Cudu nad Wisłą" zacumowała "BarKa" czyli letnia siedziba "Planu B" i "Powiększenia".  
 - Zanim to jednak się stało, brzegi rzeki trzeba było posprzątać. - Tonęliśmy w śmieciach  - opowiada Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły. - Dziś trudno w to uwierzyć, ale w niektóre rejony nie mogliśmy nawet wejść.
Jednak śmieci to nie jedyny problem, kolejny to czystość wody.
 - Kilkanaście lat temu sami odwócilismy się od polskich rzek, bo przypominały one wielkie zbiorniki ze ściekami - mówił Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. - Ale w ciągu ostatnich 20 lat prawie we wszystkich miejscowościach powstały nowoczesne instalacje oczyszczające. To pozwala myśleć teraz o rzekach  w kategoriach rekreacyjnych.     

Czy Warszawiacy zjedliby rybę z Wisły, jak zachowywać się na miejskiej plaży oraz dlaczego mieszkańcy Krakowa bardziej kochają swoją rzekę - dowiesz się słuchając nagrania z audycji "4 do 4".

kul

Czytaj także

Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakazane procenty: pić czy nie pić w miejcach publicznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:20
Choć przepisy o spożywaniu alkoholu są jasne i dość rygorystyczne, polska młodzież znakomicie nauczyła się je omijać. – Koszty takiego zachowania ponosimy wszyscy, nie tylko ci, którzy piją. Finansowe i emocjonalne - mówiła ekspertka Czwórki, Kama Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropem najśmieszniejszego Mongoła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Mongolia to ogromne rzeki, wielobarwne stepy i niezwykłe Ułan Bator. – Zabytki mają to do siebie, że stają się ruinami – tłumaczy Bilguun Ariunbaatar. – A Matka Natura dba o swoje, więc przyroda jest nietknięta, i to jest w tym kraju najfajniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszukać studenta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 08:00
Jak wiadomo w dokumentach z największą uwagą należy czytać to, co jest napisane małym druczkiem. Ta zasada dotyczy także studentów, którzy rozpoczynając naukę podpisują umowy z uczelniami. Jakie chwyty stosują wobec nich szkoły?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anatomia mody: kolorowe ptaki kontra szare myszki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 09:00
– Moda jest w każdym z nas. Niektórzy się do tego przyznają otwarcie, inni nie. Ale moda jest sposobem na życie, sposobem wyrażania siebie i… metodą na zarabianie pieniędzy – mówi w Czwórce Marta Majdan z działu modowego pisma "Joy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawcy organów" chcą zmienić wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 21:00
- Chcemy uświadomić wszystkim, jak fajni ludzie jeżdżą na motocyklach - mówił w Czwórce Piotr Zelt, który wspólnie z Krzysztofem Rzepeckim opowiedział o akcji „Ja motocyklista”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stój, bo strzelam! Kto powinien nosić broń?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 14:00
Broń zwiększa poczucie bezpieczeństwa twierdzą niektórzy. Inni mówią o rosnącej liczbie przestępstw z jej użyciem. Kto w Polsce może mieć broń? Czy nasze przepisy, dotyczące jej posiadania powinny być bardziej liberalne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Pamiętamy!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 11:15
W 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Czwórki będziemy poruszali tematy związane z wydarzeniami historycznymi z 1 sierpnia 1944 roku i sposobami na ich upamiętnienie.
rozwiń zwiń