Zwiedzaj Egipt bez piramid

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 16:53
Jadąc do Egiptu, koniecznie chcemy zobaczyć piramidy. Nie ma w tym nic dziwnego, ale warto pamiętać, że Kair skrywa przed nami wiele niespodzianek. Warto i je odkryć.
Audio

- Mimo zamieszek w Egipcie turyści w kurortach mogą czuć się bezpiecznie - mówi Dalia Nazmi, pracownik i lektor w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Tym, którzy wolą poruszać się własnymi ścieżkami, teraz raczej bym odradzała podróże po Egipcie - dodaje. 
Gdy myślimy o Egipcie, to przychodzą nam do głowy piramidy i zabytki starożytnego królestwa. Dalia Nazmi poleca też trochę nowsze budowle. - Ja uwielbiam stary Kair fatymidzki, czyli budowle z jedenastego wieku - mówi. - Dosyć łatwo trafić do tej części miasta, odwiedzając bazar Chan al-Chalili, na który trafia większość turystów.

Nie należy obawiać się podróży kairskim metrem, choć warto omijać godziny szczytu. Dla podróżujących samotnie kobiet w stolicy Egiptu są specjalne damskie wagony, do których mężczyźni nie mają wstępu.

Gość Krzysztofa Grzybowskiego odradza wynajem samochodu w Kairze, ze względu na trudne warunki panujące na drogach.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>
Będąc w Egipcie koniecznie trzeba spróbować duszonego bobu i falafela, nie należy też zapominać o bakszyszu. Co to takiego i jakie jeszcze atrakcje kryje to miasto, dowiesz się, słuchając załączonej audycji "4 do 4".
(pj)

Czytaj także

Berlin przyciąga młodych

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 17:44
Tutaj Nick Cave założył band The Bad Seeds, tutaj rezydował David Bowie, tu wreszcie po barach przechadzał się Jim Jarmusch a Lou Reed skomponował rock-operę "Berlin". Czwórka rusza na Zachód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toskania: miejsce pachnące konfiturami i oliwą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 17:06
- Toskanię trzeba zobaczyć całą - przekonuje Marco Ghia, miłośnik włoskiej kuchni i Italii. - Warto jednak zacząć od mniejszych miejscowości, które są przepiękne. Tam też poznamy prawdziwych, serdecznych i otwartych mieszkańców tego regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U nas mikołajki, a w Turcji tańczą derwisze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:46
Słoneczne wybrzeże, wirujący derwisze, bakłażan pod każdą postacią i Stambuł, który wciąga jak narkotyk - taka jest Turcja, kraj dwóch kontynentów i wielu twarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbrzydsze miasto Europy - to tu urodziły sie Smerfy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:51
To wyjątkowa wyprawa. Tym razem w ramach cyklu podróżniczego Czwórka wybrała się do Belgii. Ale nie po to, by podziwiać strzeliste gmachy Brukseli, ale by zobaczyć… podobno najbrzydsze miasto Europy.
rozwiń zwiń