Krewetki w akwarium. "Dogadają się ze wszystkimi"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 12:20
Mają oryginalny wygląd, wprowadzają szczyptę egzotyki, a do tego prowadzą interesujące życie. Można je hodować hobbystycznie. W domu, w krewetkarium.
Krewetka w akwarium
Krewetka w akwariumFoto: Andrey Bayda/shutterstock.com

Krewetki są pokojowo nastawione do innych stworzeń. Dogadają się ze wszystkimi Piotr Zalewicz

Młode są ciekawsie, starsze ugodowe

Hodowla krewetek nie jest zbyt wymagająca - wystarczy zdobyć trochę wiedzy i przygotować odpowiednie krewetkarium. Jeśli chodzi o samo akwarium, to jedorazowa inwestycja, której koszt zaczyna się od 200 złotych. Do tego podłoże, rośliny i kolejne okazy. Jedynym regularnym wydatkiem, z którym musimy się liczyć, jest karma.

Posłuchaj
07:30 [CZWORKA]Sobotologia 21 listopad 2020 krewetka.mp3 Jak zostać domowym hodowcą krewetek? (Sobotologia/Czwórka) 

Podstawą krewetkowej diety są produkty roślinne - suszone liście dębu lub buku, suszona pokrzywa, jarmuż i szpinak. Dodatkowo glony, które najczęściej samoistnie pojawiają się w akwarium. - Karmię krewetki raz dziennie, bo bardzo łatwo jest je przekarmić - zaznacza Piotr Zalewicz ze sklepu akwarystycznego KetRap. - W akwarystyce w ogóle obowiązuje taka zasada, że lepiej dać mniej niż więcej. Nadmiar karmy zanieczyszcza wodę i nasze zwierzaki mogą się potruć.  

Przy krewetkarium nie ma dużo pracy. Wodę wymieniam raz w tygodniu, ale przy mniejszym akwarium radziłbym robić to częściej Piotr Zalewicz

20 litrów powierzchni do życia

Jeśli chodzi o powierzchnię do życia to krewetki nie mają zbyt wielkich wymagań, ale ważne jest to, by akwarium stało w miejcu, w którym nie ma silnego nasłonecznienia. Chodzi o to, żeby nie pobudzić rozwój glonów, które w dużej ilości mogą zaburzyć środowisko wodne i pogorszyć warunki życia krewetek. - Jeśli krewetek jest dużo na małej powierzchni, to trzeba się liczyć z tym, że będą się nawzajem zjadać - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - W akwarium o pojemności 20 litrów będą maiłąy już dobre warunki, żeby żyć i swobodnie się rozmnażać.  

Posłuchaj: 

Najpierw przygotowujemy akwarium z pełnym wyposażeniem. Po trzech tygodniach możemy wpuścić tam krewetki Piotr Zalewicz

Żyją w stadzie, chętnie się rozmnażają

Dla początkujących hodowców największym problemem jest przygotowanie odpowiedniej wody. Najlepsza jest ta dobrze napowietrzona, czysta i o właściwej temperaturze. Należy pamiętać, że krewetki w akwarium są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany i reagują na nie bardzo gwałtownie. Najlepsze na początek będą krewetki karłowate, które uważane są za najbardziej odporne na pierwsze błędy hodowlane. To zwierzęta stadne, dlatego od razu warto rozważyć zakup co najmniej kilku, a najlepiej aż kilkunastu sztuk. Mogą żyć w jednym akwarium wspólnie z rybkami, pod warunkiem, że są to rybki roślinożerne.

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 09.30

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 15:00
- Rzemiosło jest "odpryskiem" społeczeństwa industrialnego. Jest alternatywą dla przemysłowej, seryjnej i masowej produkcji. Jeśli zaś chodzi o terminologię to słowo "rzemiosło" pojawiło się znacznie później niż samo zjawisko - mówi Agata Nowotny, współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly. 
rozwiń zwiń