ArchiMapy: Krupówki - kulturalne serce polskich Tatr

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 18:19
W cyklu "Archimapy" odwiedziliśmy symbol Zakopanego. Słynny deptak, na którym dziś można kupić ciupagę, zjeść oscypek i zrobić zdjęcie z niedźwiedziem.
Audio
  • Jak przed latami wyglądały zakopiańskie Krupówki? (Archimapy/Czwórka)
Krupówki nocą, Zakopane
Krupówki nocą, ZakopaneFoto: Habrus Liudmila/Shutterstock

Jeszcze do niedawna tatrzańscy górale utrzymywali się z rolnictwa i wypasu bydła. Wszystko zmieniło się pod koniec XIX wieku, kiedy silnie zaczęła rozwijać się gałąź turystyki pieszej i wspinaczki wysokogórskiej. - Najstarsi górale wspominają, że Zakopiańczycy nie byli zadowoleni z  napływu pierwszej fali turystów - mówił Mateusz Gołębiewski.

Dalczego? M.in. o tym, a także o historii Zakopanego, jak zmieniało się na przestrzeni lat opowiadają w reportażu "Odkopywanie Zakopanego" Jerzy Gruszczyński i Urszula Tomaszewska-Żółtkowska.

W jaki sposób do rozwoju turystyki w Zakopanem przyczynił się Tytus Chałubiński? Jak globalizacja wpływa na podtrzymywanie tożsamości Podhala? Ile z Krupówek sprzed lat zostało w Zakopanem do dziś? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

W archiwach Polskiego Radia ukryte są niesamowite historie. Dzięki nagraniom stworzyliśmy dźwiękową mapę popularnych kurortów.  Sprawdzimy, czy nadal funkcjonują. Przeniesiemy się w czasie i zajrzymy do dawnych ośrodków wypoczynkowych i na najpiękniejsze dzikie plaże. Pośpiewamy przy ognisku, odwiedzimy Juratę i Hel, wyruszymy na spacer po bieszczadzkich szlakach. Opowiemy o koloniach, pracy kaowca, starych kinach i miejskich rozrywkach. W każdą sobotę, a audycji "Pasjonauci" po godz. 11.45.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Materiał przygotował: Mateusz Gołębiewski

Data audycji: 7.07.2018

Godzina audycji: 11.47

ac

Czytaj także

Youtuber Wojtek Drewniak o historii bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 09:00
Anna Jagiellonka była "turbo brzydka", za to Kościuszko to "niezłe ciacho". Wojtek Drewniak na YouTubie prezentuje historię, jakiej nie poznacie w szkole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać genealogiem. "Trzeba mieć w sobie dużo ciekawości"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:20
- Ciekawość, zacięcie, detektywistyczne i cierpliwość – to cechy, bez których nie da się być genealogiem – przekonują goście Czwórki, genealogowie Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ugotuj mi tato" - przewodnik dla ojców po świecie kuchennej magii

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:58
"Ugotuj mi tato" to wspólny projekt zawodowego kucharza Tomasza Jakubiaka i profesjonalnej niani Joanny Jakubiak. Razem stworzyli kuchenny przewodnik nawet dla tych, którzy potrafią przygotować wyłącznie jajecznicę.
rozwiń zwiń