Dźwięki stanu wojennego na płycie Big Cyca

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 15:00
- Dla nas to ważny temat. Jesteśmy dziećmi stanu wojennego, mieliśmy wtedy 17-19 lat - mówi Krzysztof Skiba. - Pamiętam ten czas bardzo dobrze, sam ganiałem się z zomowcami.
Audio
  • Krzysztof Skiba opowiada o stanie wojennym i płycie Bigcyca

W przyszłym roku zespół Big Cyc będzie obchodził swoje 25-lecie. Muzycy planują wydanie płyty z najlepszymi utworami, ale też nagranie dwóch nowych piosenek. W 2011 roku grupa wydała najpoważniejszą z płyt w swoim dorobku artystycznym "Zadzwoń po milicję!". Jej tytuł został zaczerpnięty z jednego z happeningów Pomarańczowej Alternatywy pt. "Pomóż milicji - pobij się sam".

- To płyta szczególna i nietypowa w dorobku naszego zespołu. Została zrobiona w konwencji całkowicie na serio. A Big Cyc przyzwyczaił swoich słuchaczy, że jest krotochwilnym zespołem sowizdrzalskim, który z wszystkiego robi sobie żarty - mówi Krzysztof Skiba. - Z drugiej strony jesteśmy już dojrzałymi panami po czterdziestce. Dużo czasu potrzebowaliśmy, żeby nagrać coś takiego. W końcu jednak powstał album "Zadzwoń po milicję", który ukazał się w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - dodaje.

O tej płycie wciąż jest głośno, a ostatnio ukazał się trzeci teledysk do jednej z piosenek. - Utwór "ZOMO na Legnickiej" to piosenka z 1984 roku, autorstwa undergroundowej formacji z Wrocławia Micky Mauzoleum. Ten utwór opisuje dramatyczne wydarzenia ze stanu wojennego. Teledysk w dużej mierze oparty jest na dokumentalnych nagraniach: z bloku, z prywatnego mieszkania, z ukrycia - opowiada Krzysztof Skiba. 

Wszystkie utwory zebrane na krążku "Zadzwoń po milicję" pochodzą z lat 80. To piosenki nagrane przez Big Cyca na nowo, uzupełnione o dźwięki historyczne: okrzyki z demonstracji, komunikaty radiowe o wprowadzeniu godziny milicyjnej, podsłuchy radiowozów, które robiło podziemie, atak ZOMO. To wszystko współtworzy ciekawą ścieżkę dźwiękową.  

Krzysztof Skiba i jego koledzy czas stanu wojennego pamiętają bardzo dobrze: uliczne protesty, pracę w tajnej drukarni, śmierć kolegi, czołgi na ulicach, aresztowania, pobyt w więzieniu. O tym wszystkim artysta opowiedział w załączonej audycji " Hyde Park " - posłuchaj.
(pj)

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego >>> .

Czytaj także

Jak zostać sławnym i bogatym?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 07:00
Czym jest dzisiaj sława? To nie tylko popularność, to również mnóstwo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. A jednak wielu o niej marzy. Co ciągnie nas do życia "na świeczniku"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hyde Park schodzi pod ziemię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 18:00
Przyjrzyjrzeliśmy się bliżej temu, co jest pod powierzchnią ziemi...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbij miliony z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:00
Fantastyczna kariera i duże pieniądze? W "Hyde Parku" sprawdziliśmy jakie są patenty na zrealizowanie tej sytuacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez La Rambla do Camp Nou i Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:00
Do Barcelony najlepiej przyjechać 23 kwietnia, kiedy to miasto należy do kwiaciarek i księgarzy. W Czwórce zabraliśmy Was na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hyde Park" w wersji hiszpańskiej...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 15:30
Uczymy się języka, poznajemy zwyczaje i wprowadzamy prawdziwy styl hiszpański. Dlaczego? Bo coraz więcej Hiszpanów przybywa do Polski.
rozwiń zwiń