Reblochon, fromage a raclett oraz pétanque. Odkrywamy nowe oblicze Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 17:30
Sabaudia to region we francuskich Alpach, dobrze znany polskim snowboardzistom. Tutaj przed laty narodziło się francuskie narciarstwo alpejskie, a dziś jest to miejsce pielgrzymek fanów białego szleństwa z całego świata. Czy jest sens jechać tam poza sezonem?
Audio
  • "Nietykalni", Tour de France, pyszne wędliny i sery - daj się skusić i spędź wakacje w Sabaudii
  • Karolina Mózgowiec na tropie pétanque. Poznaj zasady gry w bule

 - Sabaudia to miejsce, z którego pochodzę - opowiadał w Czwórce gość "4 do 4". - Miejsce niezwykłe, w którym celebruje się "slow food" i "slow life".
Lato w Sabaudi przypomina to w  Polsce. Jest ciepło - od 20 do 30 st. C, pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu.
 - Tour de France przejeżdża obok mojego domu - chwali się rozmówca Karoliny Chabraszewskiej. I na ma w tym nic dziwnego, bo mamy tutaj najdłższe trasy rowerowe w kraju.
Saubaudia to także idealne miejsce dla fanów pieszych wycieczek. Do ich dyspozycji są liczne szlaki wiodące przez nienaruszoną przyrodę. Najbardziej znany jest Tour du Mont Blanc, o łącznej długości około 170 kilometrów, którego przebycie zajmuje od 7 do 10 dni. W rejonie znajduja się też cztery jeziora, dzięki czemu w lecie Sabaudie odwiedzają surferzy, żeglarze oraz wędkarze.
 - Jest taka scena w "Nietykalnych", w której bohaterowie fruną na paralotni. Zdjęcia kręcono w Sabaudii, więc chyba to dobra zachęta, żeby się tam pojawić - dodaje gość Czwórki.
Sabaudia słynie z pysznych serów, wędlin i miodów, których produkcję możemy śledzić z bliska, odwiedzając którąś z farm owczych. Pije się tam też dużo dobrego wina. Trunki produkowane w Sabaudii charakteryzują się lekkością i świeżością powietrze, w którym dojrzewają winogrona.
Posłuchaj nagrania z wakacyjnego cyklu podróżniczego "Odjazd na..." i dowiedz się czegoś więcej o francuskiej grze w kule.
kul

Czytaj także

Turystyka meteorytowa i internet w lesie czyli Estonia, jakiej nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:00
Powstały tu bezprzewodowy internet oraz "skype" i "hotmail". Ulubionym trunkiem jest likier, a największe atrakcje to kratery po meteorytach i "Studnia Czarownicy". W wakacyjnym cyklu "Z przewodnikiem" odwiedzamy Estonię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z biurem podróży czy samodzielna organizacja wypoczynku?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:47
Od początku roku w samej Polsce upadło siedem biur podróży. Czy jedynym wyjściem na zagwarantowanie podróży jest własna organizacja wypoczynku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chaczkary, monastyry i ararat. Jesteśmy w Armenii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 06:00
Spójrz na świat z wysokości 1000 m n.p.m., odkryj malownicze monastyry i daj się uwieść ormiańskiej gościnności. W wakacyjnym cyklu podróżniczym - z przewodnikiem i w górskich butach do trekkingu - Czwórka zdobywa Armenię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pociąg się spóźnił? Żądaj rekompensaty!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 08:00
Zniszczony bagaż, wyczyszczone konto i skradziony paszport - tak mniej więcej wygląda koszmarna wersja wakacji marzeń. Sprawdzamy jak przeżyć w takich warunkach i nie zostać kompletnie na lodzie.
rozwiń zwiń