Pociąg się spóźnił? Żądaj rekompensaty!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 08:00
Zniszczony bagaż, wyczyszczone konto i skradziony paszport - tak mniej więcej wygląda koszmarna wersja wakacji marzeń. Sprawdzamy jak przeżyć w takich warunkach i nie zostać kompletnie na lodzie.
Audio
  • Co robić, kiedy przewożnik gubi nasz bagaż, hacker czyści konto, a pociąg przyjeżdza z godzinnym opóźnieniem? Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalista z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

 - Nie wyrzucajmy rachunków ze sklepów. Spróbujmy wyrobić sobie nawyk zachowywania paragonów z naszych zakupów - namawia Anna Żochowska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. - Bo nigdy nie wiadomo, kiedy nam się one przydadzą. Warto to robić nie tylko ze względu na odpowiedzialność sprzedawców, ale też z myślą o tym, że kiedyś może nam zginąć bagaż i dzięki rachunkom wycenimy wysokość strat.
Jeśli już zdarzy się tak, że nasz bagaż nie wylądował z nami we właściwym miejcu albo zostal zniszczony od razu powinniśmy się udać do miejsca, w którym zgłasza się takie przypadki i poprosić o wydanie PIR-u czyli protokołu nieprawidłowości bagażowej. Ten dokument pozwoli nam później na dochodzenie roszczeń od przewoźnika.
 - W przypadku, kiedy planujemy przewozić jakieś wartościowe rzeczy warto skontaktować się mailowo z przewoźnikiem i sprawdzić, czy nie wyłączył on odpowiedzialności za transport dogocennych przedmiotów - radzi rozmówczyni Olgi Mickiewicz. - I dotyczy to nie tylko tanich operatorów, ale też przewoźników z najwyższej półki.   
Podobna procedura obowiązuje w przypadku spóźnionego samolotu czy pociągu. - Zawsze należy pamietać o tym, żeby poprosić na lotnisku albo na dworcu o poświadczenie na bilecie długości opóźnienia albo tego, że nasz środek transportu po prostu nie przyjechał. To ułatwi dalszy proces dochodzenia praw do otrzymania rekomensaty - podsumowuje gość programu "$ do 4"

Na czym polega ubezpieczenie karty kredytowej i co zrobić, jeśli podczas zagranicznych wojaży zgubimy paszport - dowiedz się słuchając nagrania z audycji "4 do 4".

 

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmierzch ery Depesza?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Na przełomie lat 80. i 90. triumfowali na listach przebojów. Depeche Mode to nie była tylko muzyka, ale styl bycia. Co z tego zostało dziś - sprawdzamy w 27. rocznicę pierwszego koncertu zespołu na Torwarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła to miejsce, w którym totalnie można odpłynąć

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:00
Czeska Praga, Paryż, Londyn - tam rzeki są w centrum miasta. Poza nielicznymi wyjątkami, u nas niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale idzie, to znaczy płynie ku lepszemu. Przekonasz się o tym, słuchając nagrania z audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń