Taniec z uchodźcami

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 12:00
W tym roku Mazowsze obchodzi 65-lecie istnienia. Nie wykluczone, że z tej okazji zespół wystąpi razem z dzieciakami z Gruzji, Czeczeni i Kirgizji, które biorą udział w warsztatach organizowanych na dworze Karolin.
Audio
  • Hanna Bogoryja Zakrzewska: "Taniec bez granic". Posłuchaj reportażu

 - U nas młodzież dawno zapomniała, że taniec wyraża wszystko. Dziś to jest tylko gibanie się w świetle stroboskopów. Tymczasem dla dzieciaków z tamtej części świata taniec oznacza życie i aż miło się patrzy, ile radości dają im te zajęcia  - mówi instruktorka warsztatów organizowanych przez zespół Mazowsze dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców pod Warszawą.

Na pomysł wpadły wolontariuszki Polskiej Akcji Humanitarnej, które zauważyły, że po szkole młodsi mieszkańcy ośrodka bardzo się nudzą.

- Pani Janina Kmita zwróciła się do mnie z prośbą, by pokazać cudzoziemcom kwintesencję polskiej kultury i folkloru, czyli nasz zespół - mówi koordynatorka wycieczek i warsztatów organizowanych przez Mazowsze. - Dzięki zgodzie dyrektora udało nam się zrealizować plan, według którego odwiedzające nas dzieciaki najpierw dowiadują się czegoś o naszej tradycji, a potem dostają do dyspozycji salę baletową, w której mogą ćwiczyć swoje tańce narodowe. Na finał planujemy wspólny występ, który byłby jedną z atrakcji obchodów 65-lecia istnienia Mazowsza.

Reportaże w Czwórce. Zajrzyj do archiwum > > >

Warsztatom przyglądała się i z uczestnikami rozmawiała Hanna Bogoryja Zakrzewska. Jej reportaż "Taniec bez granic" znajduje się w pliku dźwiękowym dołączonym do tego tekstu.

kul

Czytaj także

Podróże o smaku mrożonej herbaty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 18:10
Kiedyś były pocztówki z podróży, teraz wspomnienia z zagranicznych wojaży można zatrzymać w butelkach. Na pomysł, by kolekcjonować smaki z różnych części świata wpadli bohaterowie reportażu Eweliny Karpacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot, który lubi szkołę, ale potrzebuje misia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 13:35
Za 7 lat w Korei Południowej obowiązki domowe przejmie robot. W naszym kraju na razie jest to mało prawdopodobne, ale dzięki naukowcom z Instytutu Inwentyki wcale nie niemożliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neony wprawiały miasto w ruch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
W czasach PRL-u Warszawa miała około 2 tysiące neonów. Dzisiaj wiele z nich szpeci elewacje. Są jednak zapaleńcy, którzy rekonstruują stare neony i chcą je pokazywać w galeriach i muzeach.
rozwiń zwiń