Po co modyfikujemy genetycznie żywność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:01
W języku angielskim skrót GMO oznacza dokładnie "genetycznie modyfikowany organizm". Eksperymenty laboratoryjne nad genetyczną modyfikacją żywności zaczęto prowadzić 30 lat temu, a pierwszy raz trafiła ona na nasze stoły w latach 90. ubiegłego stulecia. Co dzisiaj wiemy o GMO?
Audio
  • Czy genetyczna modyfikacja żywności jest dla nas bezpieczna? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/condesign/domena publiczna

Sprawdź także:
folia twarz 1200x660.jpg
Folia aluminiowa. Lepiej puścić ją w niepamięć?

- Genetyczna modyfikacja żywności polega na wprowadzeniu do organizmu od jednego do trzech nowych genów, albo na ich usunięciu. Odbywa się to na bardzo wczesnym etapie rozwoju - mówi biochemiczka Magdalena Fikus. - Taka roślina rośnie już zatem z nowym materiałem genetycznym - wyjaśnia. Czy wiemy, jak takie "zabawy z DNA" mogą wpływać na nasze zdrowie?

Jak przekonuje dziennikarka Czwórki Marta Hoppe - dzisiaj nie jest to jeszcze do końca jasne. - W GMO chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiegać głodowi, a nie na przyklad zmieniać kolor warzyw czy owoców - tłumaczy.

Czy genetycznie zmienione warzywo, którego nie chcą jeść szkodniki jest dla nas bezpieczne? Oraz DNA których produktów na naszym talerzu jest już dziś regularnie modyfikowane? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której sprawdzamy także, co tak naprawdę wiecie o GMO.

Magdalena Fikus Genetycznie modyfikowane warzywa czy owoce zyskują odporność na niektóre rodzaje szkodników. Takich roślin nie zakażają też wirusy. Są też tacy naukowcy, którzy chcą wyhodować ziemniaki, które potrzebowałyby znacznie mniej wody

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 12.24

jsz  

         

Czytaj także

Wielkie pomidory, czerwone truskawy - to nie GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:44
Gigantyczne jabłka, wielkie dynie, piękne bezpestkowe winogrona to często efekt hodowli, jednak nie GMO, bo to w Polsce jest nielegalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymaj aromat lata i bierz się za suszenie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 14:58
Podobno suszyć można praktycznie wszystko - warzywa, owoce i zioła. Jest to niezawodna metoda na konserwowanie żywności i na trzymanie w zimowej spiżarni wiosenno-letnich specjałów.
rozwiń zwiń