Jak rysuje się obraz przestępczości w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 17:42
Jak wygląda skala przestępstw kryminalnych w Polsce? Czy rzeczywiście dochodzi do nich każdego dnia i jakimi metodami posługują się policjanci i kryminolodzy, by je wykryć? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bruno Passigatti

shutterstock łódki 1200.jpg
Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Jak ocenić stopień przestępczości w Polsce?

Podstawowym źródłem wiedzy na temat przestępczości są statystyki kryminalne. To dane liczbowe zbierane przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. W analizie obrazu przestępczości bazuje się głównie na statystykach policyjnych, prokuratorskich, sądowych i penitencjarnych. Najczęściej popełniane są tzw. przestępstwa przeciwko mieniu, najrzadziej... te najcięższe zbrodnie. 


Posłuchaj
06:13 _PR4_AAC 2020_06_30-12-24-10.mp3 Przestępczość w Polsce maleje. Czy ten trend się utrzyma? (Stacja nauka/Czwórka)

 

Najrzadziej popełniane są najcięższe zbrodnie

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Informacja o popełnieniu przestępstwa w pierwszej kolejności zgłaszana jest policji. Kształt współczesnej przestępczości w Polsce najlepiej oddają właśnie statystyki gromadzone przez policję. Najcięższe gatunkowo i wzbudzające największy strach jest zabójstwo. Jak się okazuje, choć najsilniej eksponowane w mediach jest popełnianym najrzadziej spośród innych przestępstw kryminalnych.

Zabójstwa nie stanowią nawet 1 procenta przestępstw

W ostatnich latach policja odnotowywała w Polsce rocznie ok. 500 zabójstw. Dla porównania: rocznie w Polsce dokonuje się 8 tysięcy zbrodni kryminalnych. Zabójstwa nie stanowią nawet 1 procenta wszystkich przestępstw dokonywanych każdego roku. Najwięcej przypadków odnotowuje się w województwach: lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim, najmniej na Podkarpaciu, Podkarpaciu i Małopolsce. Podobnych przestępstw odnotowywanych jest coraz mniej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Goście: dr Diana Dajnowicz-Piesiecka prawnik i kryminolog, Wydział Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 12.49

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:50
- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błękitna krew to krew ośmiornicy, nie arystokracji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 09:55
Czerwona, niebieska, fioletowa, zielona, żółta - to barwy, które może mieć krew - nie tylko ludzka, choć warto wiedzieć, że ta płynąca naszych ciałach nie zawsze jest czerwona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:30
Jeszcze nie skończyła się pandemia koronawirusa, a wszystko wskazuje na to, że zbliża się kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. Bakteria Vibrio vulnificus z grupy przecinkowców coraz częściej pojawia się w Morzu Bałtyckim. 
rozwiń zwiń