Wody u geologów nie będzie. Co Muzeum Ziemi pokaże na Pikniku?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:19
Prehistoryczna Ziemia to planeta bez wody. Ale woda z czasem się tu pojawiła. I dlatego ta historia pojawi się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego motywem przewodnim jest właśnie jest woda. Wystawcy Pikniku już są gotowi, a ci z Muzeum Ziemi zapowiadają, że oni lać wody nie będą i na swoim stoisku wody w ogóle nie pokażą. 
Woda na Ziemi to najprawdopodobniej efekt związany ze słonecznym wiatrem
Woda na Ziemi to najprawdopodobniej efekt związany ze słonecznym wiatremFoto: shutterstock.com/Skylines

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to inicjatywa, w którą zaangażowane są liczne szkoły wyższe, instytuty badawcze i inne placówki naukowe. W tak zacnym gronie nie brakuje też Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. 

- Jako muzeum geologiczne wody lać nie będziemy - zaznacza jednak Ryszard Szczęsny z Muzeum Ziemi PAN. - Na naszym stoisku, a także na późniejszym wykładzie o wodzie, wody w ogóle nie pokażemy - dodaje. 

Gość Czwórki zdradza, że naukowcy z placówki skupią się na konkretach z punktu widzenia wiedzy geologicznej. - Geologia jest nauką historyczną i staramy się, na podstawie dostępnych nam nielicznych, a im starszych, tym bardziej nielicznych, dowodów rekonstruować historię naszej planety - wyjaśnia. - Jak tylko Ziemia się uformowała, na tyle, by być niezależnym ciałem w kosmosie, to na jej powierzchni wody być nie mogło. Była na tyle rozgrzana, że jakikolwiek płyn wyparowałby w przestrzeń kosmiczną - dodaje. 

Skąd woda na Ziemi?

Od lat podejmowane są próby odpowiedzi na pytanie: skąd się wzięła woda na Ziemi. Jest na naszej planecie niezwykle istotna, to środowisko życia, a i my sami w przeważającej części składamy się z wody. - Według najbardziej popularnych obecnie teorii woda przywędrowała z asteroidami, być może nie w takiej postaci, jaką znamy z naszej codzienności - mówi Ryszard Szczęsny. - Znalazła się tu, dopiero gdy Ziemia stawała się chłodniejsza. 

Przyjmuje się, że głównym sprawcą powstania wody był wiatr słoneczny. - Ten wiatr składał się z atomów wodoru. Te atomy, uderzając w asteroidy i meteoryty, zbudowane z minerałów zawierających krzemionkę, wchodziły z nimi w reakcję. Ubocznym efektem tych reakcji była właśnie woda - tłumaczy naukowiec. - Trwało to miliony lat, wobec tego na powierzchni naszej planety tej wody trochę się nazbierało - dodaje. 


Posłuchaj
05:00 czwórka stacja nauka 20.05.2022.mp3 Jaki program na Piknik Naukowy przygotowało Muzeum Ziemi? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Więcej tajemnic na temat wody na Ziemi z pewnością poznamy na stoisku Muzeum Ziemi. Gość Macieja Wójcika opowiada, że naukowcy będą się skupiali na tym, co w wodzie się wydarzyło, czyli jak powstało życie. - Zaprezentujemy skamieniałości będące ilustracją rozwoju życia w zbiornikach wodnych, a potem tego, jak życie wywędrowało na ląd - mówi. - Pokażemy, jak zmieniały się zarysy kontynentów, zasięgi oceanów. To wciąż podlega zmianom. Zdradzimy też, że nie każda skała może nam opowiedzieć historię, zdradzimy dlaczego i która jednak może - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziMaciej Wójcik

Gość: Ryszard Szczęsny (Muzeum Ziemi, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 12.47

pj

Czytaj także

Piknik Naukowy. Ile wody jest w naszym ciele?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:14
Już w najbliższą sobotę (21 maja) odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego tematem jest woda. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej sprawdzi, ile jest jej w nas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. "Woda to ropa XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:00
- Wodę możemy traktować jako napęd przyszłości - przekonywali studenci Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, którzy na Pikniku Naukowym opowiadali o stanach skupienia wody i o różnicach we właściwościach pomiędzy zwykłą i ciężką wodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oblicza wody w Antarktyce. Poznaj je na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:32
Woda, lód i śnieg dominują w krajobrazie Antarktyki. Od lat w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego pracują badacze z Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Badają wodę, w każdej postaci. Ich opowieści można będzie wysłuchać na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
rozwiń zwiń