Kleszcze zimą? Mogą być groźne dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:00
Kleszcze, jak wiadomo, atakują głównie wiosną i latem, jednak cieplejsze zimy sprawiły, że potrafią być aktywne także o tej porze roku. Na ich ukąszenia szczególnie narażone mogą być nasi pupile.  
Kleszczzdj. ilustracyjne
Kleszcz/zdj. ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Kleszcz nie tylko latem

Zima to dla nas wytchnienie od insektów i nielubianych owadów takich jak komary i kleszcze. W Polsce najpopularniejsze są kleszcze: pospolity i łąkowy. Mimo różnic obydwa są tak samo niebezpieczne w sezonie, ale okazuje się, że nie tylko. Kleszcz łąkowy, jak sama nazwa wskazuje, głównie spotykany jest na łąkach. - W zimie kleszcze zasypiają najczęściej w ziemi. Jednak temperatury niewiele powyżej zera mogą wybudzić ten gatunek - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - To są stawonogi, więc im jest cieplej, tym szybciej się ruszają.

Kleszcze mogą zamarzać przy bardzo niskich temperaturach sięgających -30 stopni Celsjusza. Ostatnio zimy jednak nie są tak srogie i nawet kilka mroźnych dni nie wystarczy, by zmniejszyć ich populację. Ze względu na ocieplenie klimatu musimy liczyć się z tym, że kleszcze łąkowe mogą być aktywne także w tym nieoczywistym dla nich sezonie. - Nawet gdy kleszcze występują zimą, trudno je "złapać", a to dlatego, że z reguły mamy długie spodnie, ciepłe rajstopy i wysokie buty - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - To tworzy silną i skuteczną barierę przeciwko tym małym owadom.


Zagrożenie dla czworonogów

Nie oznacza to jednak, że kleszcze nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych czworonogów. - To jest ważna informacja dla miłośników zwierząt, żeby swoich pupili zabezpieczali przed kleszczami nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą - ostrzega gość Czwórki. - Jeśli nie ma śniegu, nasi milusińscy mogą przynieść je do domu. Te z kolei, będąc już w ciepłej, przyjaznej temperaturze, ruszają się szybciej i mogą nas zaatakować.


Posłuchaj
08:38 Czwórka/Stacja Nauka - kleszcze_31.01.2023.mp3 Dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o kleszczach łąkowych i ich zimowej aktywności (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Mapa występowania kleszczy łąkowych

Niedawno powstała mapa, dzięki której możemy dowiedzieć się, gdzie na obszarze Eurazji występują kleszcze łąkowe.

- Naukowcy wykonali ciężką pracę, posiłkując się publikacjami i literaturą fachową. Na tej podstawie, wykorzystując Google Earth, przygotowali mapę występowania kleszcza łąkowego - mówi Anna Wierzbicka. - Obejmuje ona wiele miast europejskich, znalazł się na niej także Wrocław. Mam nadzieję, że niedługo będzie udostępniona publicznie tak jak inne mapy tematyczne.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: dr Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 12.20

aw

Czytaj także

Pajęcze sieci i walka ze smogiem. Czego uczą się studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:30
Studia związane ze zwierzętami na politechnice? To jest możliwe! Również i na tej technicznej uczelni można studiować wiedzę o zwierzętach, ale z nieco innej strony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy pies nabrał cech ludzkich?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 00:28
Człowiek i pies od wieków żyją obok siebie. Ta koegzystencja gatunków spowodowała, że zwierzęta przyjęły pewne cechy, których pozostając we własnym gronie, nigdy by nie nabyły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:15
Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać, to jeszcze są prawdziwymi domatorami - najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu. - Druga nazwa borsuka to jaźwiec, a jaźwa po staropolsku oznacza norę - tłumaczył Kacper Kowalczyk, znany z anteny Czwórki jako gospodarz poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".
rozwiń zwiń