Polak "na swoim". Dlaczego nie chcemy wynajmować mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:11
83% Polaków ma mieszkanie lub dom na własność, podczas gdy 40% Niemców i ponad połowa Szwajcarów wynajmuje lokum. Dlaczego Polacy wolą kupować mieszkania?
Audio
  • Ewa Cichowicz i Marcin Krasoń o rynku nieruchomości w Polsce (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Serghei Starus/Shutterstock.com

Marcin Krasoń Tradycyjny model wygląda w ten sposób: kończymy studia, zakładamy rodzinę, decydujemy się na kupno mieszkania. Czasami zmienia się kolejność tych decyzji, jednak dla Polaków nadal bardzo ważne jest posiadanie własnej przestrzeni życiowej

- To, żeby mieć dach nad głową jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Zaraz po zapewnieniu sobie środków do życia, które pośrednio gwarantują zaspokojenie innych podstawowych potrzeb. Wszyscy, niezależnie od statusu majątkowego dążymy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w postaci mieszkania. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu rodzinnym, planujemy kupno własnej przestrzeni, czy decydujemy się na wynajem - mówił Marcin Krasoń z Home Broker.

- Aktualnie obserwujemy duży boom na rynku nieruchomości. Deweloperzy budują i sprzedają o wiele więcej mieszkań niż kiedykolwiek w historii. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania nowe i coraz częściej są one kupowane za gotówkę. Tendencje są coraz lepsze, ale nie wymagajmy tego, że w kilka lat dogonimy zachodnie rynki nieruchomości - dodawał ekspert.

Marcin Krasoń Oczywiste jest, że chcemy poprawiać swój standard życia. Jeździmy coraz lepszymi samochodami, mamy coraz lepsze telefony, chcemy też mieszkać w coraz wyższym standardzie

Jakich mieszkań szukają młodzi Polacy? Czy wynajem długoterminowy się opłaca? Dlaczego coraz więcej młodych ludzi decyduje się na mieszkanie z rodzicami i czy ten trend się odwróci? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Michał Piwowarek
Materiał przygotował: Maciej Oswald
Goście: w nagraniu rozmowy: Jerzy Sobański (rzecznik prasowy Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami); Ewa Cichowicz (Zakład Polityki Społecznej, SGH), Marcin Krasoń (Home Broker)

Data emisji:
 8.02.2018
Godzina emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"13 pięter" Springera. Mieszkaniowy problem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 15:20
Ekstremalnie drogie mieszkania i kredyty na 30 lat, na które w dodatku mogą sobie pozwolić tylko ci lepiej sytuowani. To polska sytuacja mieszkaniowa, którą opisał Filip Springer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokum dla każdego? Sprawdźmy rządowy program

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 10:52
Rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy - będą budowane nowe, tanie mieszkania między innymi na wynajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwolnieni z teorii". Olimpiada z bycia aktywnym społecznie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 12:31
- W tej idei chodzi o to, żeby nie uczyć młodych ludzi bezmyślnego wkuwania formułek, ale tzw. umiejętności miękkich: jak organizować sobie czas, jak organizować różne wydarzenia, jak być aktywnym społecznie - mówią Maria Adamska i Julia Różycka, uczestniczki olimpiady "Zwolnieni z teorii".
rozwiń zwiń