Dlaczego Polacy unikają ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 15:54
Szukając sposobu na wyjście z długów, w które popadliśmy z powodu różnych okoliczności, warto zainteresować się taką możliwością jak upadłość konsumencka.
Audio
  • Unikanie upadłości konsumenckiej. Czy jesteśmy karmieni mitem przedsiębiorczości? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Champion studio/Shutterstock.com

 

kluczyki samochod 1200.jpg
Ekonomia współdzielenia - na czym to polega?

Ogłoszenie upadłość konsumenckiej, to nic innego jak możliwość umorzenia części zobowiązań osoby fizycznej pod określonymi warunkami. W 2017 r. w Polsce upadłość ogłosiło – 5,5 tys. dłużników. Liczba spraw w sądach systematycznie rośnie a prawdopodobnie w tym roku zostaną wprowadzone w przepisach zmiany, które pozwolą na staranie się o upadłość konsumencką grupie dłużników, którzy obecnie nie mają na to większych szans. - Istnieją przepisy, które chronią obywateli w przypadkach braku możliwości spłaty swoich zobowiązań. Większość Polaków z nich nie korzysta, ponieważ o nich nie wie - mówił Łukasz Czarnocki, prawnik.

- Jednym z głównych (poza prawnymi) problemów, dla których większość Polaków unika ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest lęk przed stygmatyzacją ze strony otoczenia. Tzw. "piętno porażki" to poczucie winy i wstydu. Nie chcemy być postrzegani jako osoby niepotrafiące poradzić sobie z sytuacją finansową - wyjaśniał psycholog Piotr Wydrzyński.

- Poczucie porażki to kwestia bardziej kulturowa, niż prawna - przekonywała ekspertka od startupów Agnieszka Skala. - Społeczność startupowa, z którą mam do czynienia zupełnie inaczej podchodzi do kwestii porażki. Jako coś, co jest wpisane w dynamikę rozwijającego się przedsiębiorstwa - dodawała.

Dlaczego tak mała liczba osób zgłasza upadłość konsumencką, skoro z szacunków wynika, że blisko 2 mln Polaków może mieć problemy z terminową spłatą zobowiązań? Czy obowiązujące przepisy są korzystne dla dłużników? Jak z nich skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Agnieszka Skala (eksprert startup'owy z Politechniki Warszawskiej), Piotr Wydrzyński (psycholog), Łukasz Czarnocki (prawnik)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieniądze. Jak o nich rozmawiać w związku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:30
Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Tego drażliwego tematu często unikają też pary i małżeństwa. Tymczasem to pieniądze są się jedną z najczęstszych przyczyn kłótni i kryzysów w związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupno czy wynajem. Jak zdobyć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:35
Polska jest na ostatnich miejscach rankingów, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby potencjalnych lokatorów. Tymczasem aż 80 proc. z nas marzy o własnych czterech kątach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont po polsku. Jak znaleźć dobrych fachowców?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 17:27
Źle zamontowane okna, odstające płytki kuchenne, krzywo przytwierdzone panele podłogowe - to problemy osób, które zmagają się z remontem. - Dobrych fachowców najłatwiej znaleźć dzięki poleceniom znajomych i rodziny - mówił Wiesiek Skiba, specjalista remontowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotne matki. Stereotypy kontra rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 17:43
Czy określenie "samotna matka" zawsze oznacza kobietę nieszczęśliwą, niezaradną, niespełnioną i poszukującą partnera? O krzywdzących stereotypach i codziennych wyzwaniach samotnego rodzica rozmawialiśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń