"Otwarte serca, zaciśnięte pięści". Sport w walce z depresją

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 17:10
Sylwia Zaczkiewicz od ponad 15 lat trenuje karate shotokan. Kurs instruktorski robiła u współtwórcy GROM-u, brała udział w szkoleniach antyterrorystycznych. Teraz prowadzi klub sportowy.
Audio
  • Sylwia Zaczkiewicz - z pomocą sztuk walki pomaga wyjść z depresji (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: klimkin/Pixabay

Przez wiele lat nie miałam sparingpartnerki. Trenowałam z chłopakami, tak ciężko, jak oni. Nie dogadywaliśmy się. Miałam wrażenie, że mnie tam nie chcą Sylwia Zaczkiewicz

To niezwykłe miejsce, które wysiłek fizyczny przekuwa w pewność siebie. Ich trenerka sprawia, że wzrasta w nich poczucie własnej wartości. Oprócz regularnych zajęć dwa razy w tygodniu prowadzi treningi dla pełnoletnich osób chorujących na depresję.

To nie jest męski świat i zawodnicy muszą to zaakceptować. W tym środowisku jest wiele wybitnych zawodniczek. Kobiet-bokserek, zapaśniczek, zawodniczek MMA Sylwia Zaczkiewicz

- To ciężka praca. Biorę za nich odpowiedzialność. Oprócz treningu muszę im dać także wsparcie psychiczne - mówi pomysłodawczyni i założycielka klubu "Otwarte serca, zaciśnięte pięści". - Sport jest od tego, żeby łączył, a nie dzielił. Staram się z jego pomocą przekazać im pozytywne wartości - tłumaczy.

Jak zachęca do intensywnego treningu? W jaki sposób sport może wzmocnić naszą psychikę? Jak ukształtowały ją wieloletnie treningi w męskim środowisku? Jak wygląda trening dla osób cierpiących na depresję? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Sylwia Zaczkiewicz (instruktorka sztuk walki, pomysłodawczyni i założycielka klubu "Otwarte serca, zaciśnięte pięści", zawodniczka MMA).

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 16.08

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie los poniesie. O podróżach, które zmieniają punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:00
- Podczas wypraw zmieniają się priorytety. Zamiast myśleć o problemach w pracy, muszę zająć się szukaniem noclegu albo organizowaniem sobie jedzenia - opowiada Dawid Białowąs, autor bloga "Gdzie los poniesie".    
rozwiń zwiń