"Przygoda" z nikotyną. Czemu młodzi sięgają po papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 11:47
Najmłodsza młodzież (11-15 lat) chętnie sięga po papierosy. Co ich do tego zachęca i jak można ich zniechęcić? Czy kampanie antynikotynowe trafiają do adresatów?
Audio
  • Czy kampanie antynikotynowe odnoszą skutek? Do kogo powinny być kierowane? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Marc Bruxelle

Rośnie odsetek europejskich dzieci poniżej 15. roku życia, które zaczynają przygodę z nikotyną. Problem ten dotyczy również Polski - wynika z raportu przedstawionego przez naukowców po analizie sytuacji w 17 krajach Europy.

Proces palenia zaczyna się przed sięgnięciem po papierosa, to przekonania normatywne, jakie się kształtują, np. młodzi usłyszeli, że papieros w czymś im pomoże Anna Kowalewska

- Nasz zespół zebrał najnowsze dane z Badania nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży 11-15 lat - przeprowadzone na grupie 7000 osób i mogliśmy się wstępnie przyjrzeć ich wynikom - mówi prof. Anna Kowalewska. - Można pomyśleć, że coś pozytywnego się dzieje. Obserwujemy, że mniej młodzieży sięga po papierosa. W tej grupie 3,5 procenta pali codziennie, możemy przypuszczać, że są to osoby uzależnione, ale w 2014 roku ten odsetek był wyższy, wynosił 7,2. Smutną wiadomością jest jednak to, że aż 33 procent młodych ludzi próbowało już e-papierosów - dodaje. 

Dr Olga Łoza zwraca uwagę, że popularność e-papierosów, może być wynikiem pewnego trendu na zdrowie - zamiast papierosów - ich elektroniczne zamienniki, zamiast kawy - yerba mate, zamiast diety mięsnej - wegetarianizm. A trend ten widoczny jest i w innych krajach Europy Zachodniej. 

Specjalistki podkreślają, że nie ma jednej przyczyny, dla której ludzie rzucają palenie. Zauważają jednak, że te, z których powodu sięgamy po nikotynę, wśród młodych ludzi są podobne. Wymieniają tu chęć poprawy nastroju, chęć przynależności do grupy, nawiązania relacji, stworzenia swego wizerunku. Jak się od tego uwolnić? Jakie metody działają i powinny być zastosowane? Czemu rośnie popularność papierosów w grupie młodych dziewcząt? O tym w rozmowie z "Czatu Czwórki". 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Anna Kowalewska (Katera Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Uniwersytet Warszawski), Olga Łoza (psychiatra) 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 15.09

pj/kd

Czytaj także

Pracownik będzie odrabiał przerwy na papierosa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:03
Niewykluczone, że pracodawca będzie mógł domagać się od pracownika odpracowania przerwy na papierosa. To jedna z proponowanych zmian w kodeksie pracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń