Prosty skład = zdrowie? Jak szukać dobrego jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:00
Produkty spożywcze nie smakują jak te, które znamy sprzed kilkunastu lat. Na pieczywie pleśń nie pojawi się po paru dniach, mleko nie kwaśnieje, a jabłka pokrywa warstwa wosku. Jak szukać dobrego jedzenia?
Audio
  • Nowa jakość jedzenia. Czy produkty z półek sklepowych szkodzą? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/pexels

Zdaniem Arkadiusza Andrzejewskiego właściciela pracowni dobrego pieczywa (Chlebodawca) jedzenie nie jest już tak dobrej jakości, jak 20-30 lat temu. - To, że wypieki nie są już takie, jak kiedyś sprawiło, że postanowiłem zająć się produkcją dobrego chleba - mówił w Czwórce. - Dziś chleb nie widzi już piekarza. Produkowany jest ze zbyt dużą ilością "E" w składzie - przekonywał.

Jak to wpływa na nasze zdrowie? Prof. Janusz Książyk z Centrum Zdrowia Dziecka wyjaśniał, że konserwanty zawarte w pieczywie wcale nie są tak złe, jak przyjęło się o nich myśleć. - Konserwanty zabezpieczają jedzenie przed rozkładem bakteryjnym i procesami, które w trakcie tego rozkładu mogłyby zachodzić. Oczywiście wpływa to na smak, ale rezygnacja z ich stosowania, choć możliwa, sprawiłaby, że psułoby się znacznie szybciej - tłumaczył.

- Powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie mówimy o gorszej, czy o innej jakości naszego jedzenia - dodawał Robert Wieprzkowicz-Rzewuski z Laboratorium Smaku i Zapachu. - Współczesny klient wymaga pieczywa chrupkiego, świeżego, dobrej jakości, taniego i z długim terminem przydatności - połączenie wszystkich tych elementów może być trudne - zauważył. 

Czy dystrybutorzy i producenci pieczywa mają interes w tym, by nasze jedzenie było zdrowe? Czy wiemy, co jemy? Czego od producentów żywności wymagają klienci? Czy skład naszej żywności nadal będzie się zmieniał? Kiedy warto zmodyfikować swoją dietę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Robert Wieprzkowicz-Rzewuski (Laboratorium Smaku i Zapachu); prof. Janusz Książyk (Centrum Zdrowia Dziecka); Arkadiusz Andrzejewski (Chlebodawca)

Materiał przygotował: Robert Malinowski

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Mięso - czy należy wyeliminować je z diety?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 15:25
Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia potwierdza, że czerwone mięso spożywane w nadmiarze może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podziel się posiłkiem - nie wyrzucaj

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 16:57
Nawet 4 mln Polaków codziennie wyrzuca jedzenie do śmieci. W sumie rocznie na polskie śmietniki trafia ponad 9 mln ton żywności. Jak tego uniknąć? Eskperci doradzają coraz bardziej popularny foodsharing.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tradycje kulinarne się zmieniają, ale wciąż łączą nas przy stole"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:51
- Kultura jedzenia oznacza szacunek. Do produktu, przygotowania posiłku i jedzenia. Nawet jeśli mamy tylko dziesięć minut przerwy postarajmy się, żeby zjeść w spokoju ciesząc się smakiem - mówiła Dominika Wójciak autorka książki "Prosto, pysznie, do pudełka".
rozwiń zwiń