Jesień pod znakiem borowika i podgrzybka. Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 18:17
Po chwilowym ochłodzeniu pogoda znów będzie sprzyjać grzybiarzom. Miłośników tego hobby w Polsce nie brakuje. Zanim jednak wyruszymy do lasów w poszukiwaniu maślaków, borowików i kurek sprawdźmy, jak dobrze je znamy. W Czwórce przyglądamy się im od kapelusza po grzybnię.
Audio
  • Ekspert z WWF Polska radzi: zbieraj te grzyby, co do których masz pewność (Czat Czwórki)
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożność
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożnośćFoto: alicja neumiler/Shutterstock.com

grzyby las grzybobranie 1200.jpg
"Tajemnicze życie grzybów". Nieznany mikrokosmos królestwa fungi

Portale dla grzybiarzy obfitują w informacje na temat tego, gdzie można znaleźć najlepsze okazy. Wśród nich te mniej i bardziej znane z atlasu grzybów polskich. O występowaniu różnych gatunków grzybów w lasach opowiadał prof. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W studiu o sezonie na grzyby rozmawialiśmy z Markiem Elasem z WWF Polska.

- Naczelna zasada każdego grzybiarza mówi: zbieram tylko takie grzyby, co do których mam pewność. Jeśli są to trzy gatunki, to tylko do tych się ograniczam i zawsze zachowuję czujność - mówił gość Czwórki.


łąka Alicia G. Monedero Shutterstockcom 1200.jpg
Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

- Zatruciom ulegają też osoby, które są doświadczonymi zbieraczami grzybów. Często to kwestia zwykłej nieuwagi - ostrzegał.

Dlaczego na grzybobranie warto wybrać się w czwartek lub piątek? Gdzie szukać borowika wysmukłego? Czy zagraża polskiej odmianie tego grzyba - borowikowi szlachetnemu? Jak w Rosji nazywa się podgrzybka? Czy znane z naszych lasów gatunki na innym kontynencie wyglądają inaczej? O której godzinie wyjść na grzyby i jak je zbierać? Czy w przyszłości za zbieranie grzybów trzeba będzie w Polsce zapłacić? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość Marek Elas (WWF Polska)

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 16.08

ac/kd

Czytaj także

Karol Wójcicki: w astrofotografii bijemy się o każdy foton

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:15
- Majowy czas jest znakomity do oglądania Drogi mlecznej w Polsce. To najlepszy czas - mówi Karol Wojcicki, popularyzator nauki. - Droga mleczna to jest nasza galaktyka, w której mieszkamy. Skupisko setek miliardów gwiazd. Kojarzymy ją głównie z latem, jasną wstęgą ciągnącą się przez niebo - dodaje. A jak ją pięknie fotografować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez pieniędzy, w zgodzie z naturą. Własny prąd i pożywienie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:00
- Po szkole poszedłem do pracy, lubiłem to, co robię, ale czegoś brakowało - mówi Marcin Krzeszewski, który swoje miejsce do życia odnalazł na Pogórzu Dynowskim. - Niszczyłem zdrowie i konsumowałem sporo, trochę na tej Ziemi nabrudziłem. Zacząłem szukać, jak żyć bez pieniędzy, chciałem odnaleźć coś, co wciągnie mnie na całego - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurz się w naturze. Zażyj "leśnych kąpieli"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:49
Amerykanin M. Amos Clifford, licencjonowany leśny terapeuta napisał książkę o spacerach w otoczeniu przyrody. Co w niej wyjątkowego? - Chodzi tu o całkowite zanurzenie się w naturze - mówiła Izabela Sawicka, autorka bloga "Panna Polyanna".
rozwiń zwiń