Koronasomnia. Jak nauczyć się "gromadzić senność"?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 20:00
Polacy narzekają na nieprzespane noce. Jak wynika z badań śpimy coraz krócej i coraz gorzej - do czego przyznaje się już połowa z nas.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: DimaBerlin/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:21 CZWORKA Czat Czworki - sonda sen 21.01.2021.mp3 Jak śpimy w pandemii? (Czat Czwórki/Czwórka) 

To nie niepokój, tylko brak rutyny

- Lęk i niepewność, które stały się nieodłączną częścią covidowej rzeczywistości, mają wpływ na pogorszenie się jakości snu - przyznaje psychoterapeuta bezsenności Mateusz Majchrzak. - Ale bezsenność ma także związek z zakłóceniem codziennej rutyny, czyli powtarzalnych mniej więcej co 24 godziny czynności, do których przywykliśmy.

Jeśli nie jest się sową, albo nie ma nastu lat, to spanie do późnych godzinn porannych nie sprawi, że będziemy bardziej wypoczęci Mateusz Majchrzak

Jak "gomadzić" senność?

Zamknięcie w domu i praca zdalna zaburzają funkcjonowanie organizmu człowieka. - Poluzowaliśmy tryb wstawania. Mając biuro w domu, nie musimy już zrywać się o świcie, więc zamiast budzić się o 6.30, wychodzimy z łóżka o 9.00 i nie mamy czasu, żeby w ciągu dnia "zgromadzić" senność - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Oczywiście nie ma określonej godziny, na którą trzeba ustawić budzik, bo to są indywidualne preferencje, ale wstawanie o stałej porze pomaga uregulować naszą aktywność.

Posłuchaj
09:44 CZWORKA Czat Czworki - sen ekspert 12.01.2021.mp3.mp3 Czy grozi nam koronasomnia? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Spanie przy włączonym telewizorze psuje sen. Nawet jeśli ktoś mówi, że mu to pomaga Mateusz Majchrzak

E-book czy książka?

Bezsenności sprzyja także ciągłe przebywanie w otoczeniu sztucznego światła z ekranów komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Tymczasem emitowane przez te urządzenia niebieskie światło podpowiada mózgowi, aby przestał wytwarzać melatoninę, czyli hormon regulujący cykl snu. - Jeśli jednak "wgryziemy się" w badania szanowanych naukowców, to okaże się, że osoby, które czytają przed snem e-booki, zasypiają tylko o 10 minut dłużej od osób, które czytają książki. Więc w moim odczuciu nie jest to klucz do tej układanki - mówi ekspert. 

Posłuchaj także:

Uwolnij sypialnię od bodźców

Żeby w pandemii zasypiać szybko i spać dobrze należy zadbać o wysiłek fizyczny. - Dajmy szansę organizmowi się zmęczyć, nawet podczas godzinnego spaceru na mrozie - namawia Mateusz Majchrzak. - Uwolnijmy sypialnię od niepotrzebnych bodźców i nie zmuszajmy się do spania. Niech nasze łóżko kojarzy się z relaksem i przyjemnością, a nie ze strachem przed bezsenną nocą.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Gość: Mateusz Majchrzak (psychoterapeuta bezsenności)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Po co trenować breakdance? "Kręcąc się na głowie, odczuwasz euforię"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 19:29
Chęć do działania - to wystarczy, by zacząć trenować breakdance. - Łatwiej będzie osobom lekkim, o drobnej posturze, ale tak naprawdę wszystko można wytrenować, a nasze ograniczenia są wyłącznie w głowie - mówił trener Marcin Grzybowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń