Przestrzeń dostępna. Niewidomi liderzy wkraczają do akcji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:20
Schody, wysokie krawężniki, zbyt wąskie wejścia do budynków - o tym wszystkim myślimy, gdy chodzi o bariery. Jednak niewidomi i słabowidzący borykają się z problemami, których nie dostrzegają osoby bez dysfunkcji wzroku. 
20 września 2021 roku weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami  kręgosłup Programu Dostępność Plus.
20 września 2021 roku weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – kręgosłup Programu Dostępność Plus.Foto: Pixel-Shot/shutterstock.com

Ścieżka, która prowadzi do ściany

Taka sama dostępność i równość na co dzień - to idealne rozwiązanie. Niestety osoby z niepełnosprawnościami doskonale wiedzą, jak ta idea wygląda w praktyce. Z pomocą przychodzi Fundacja Vis Maior, która działa na rzecz osób niewidomych - pokazuje, jak funkcjonować po utracie wzroku, wspiera aktywność osób niewidomych i buduje dla nich przyjazne otoczenie. - Jeśli chodzi o dostępność architektoniczną, jest coraz lepiej, choć niektóre rzeczy nie są konsultowane z ekspertami niewidomymi, więc zdarzają się ścieżki, które prowadzą do ściany - przyznaje Jolanta Kramarz, prezes i założycielka Vis Maior. - Dużym plusem myślenia o dostępności jest to, że osoby z niepełnosprawnościami są już zauważane. Minusem jest to, że niektóre rozwiązania nie są dokładnie przemyślane. Dlatego tak ważne są informacje "z pierwszej ręki" - od specjalistów, którzy są reprezentantami środowiska.  

Niewidomi liderzy - widocznie aktywni

W tym roku Fundacja rozpoczęła realizację projektu "Niewidomi liderzy - widocznie aktywni". Chce przeszkolić 16 osób z dysfunkcją wzroku - liderów na rzecz poprawy jakości życia osób niewidomych oraz dla dostępności miejsc, którą gwarantuje polskie prawo. Fundacja planuje, aby niewidomi liderzy podczas projektu nabyli lub wzmocnili swoje kompetencje i umiejętności tak, aby prowadzić działania konsultacyjne i być rzecznikami osób z niepełnosprawnościami na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. - Urzędnicy wykazują dobrą wolę, ale brakuje im wiedzy. Dlatego chcemy stworzyć grupę liderów, społeczników, ekspertów, która swoją rzetelną wiedzą i doświadczeniem wspierałaby instytucje - mówi Mateusz Ciborowski, koordynator projektu. - Wyposażymy ich w narzędzia, które pozwolą im działać, także pod względem prawnym. Spróbujemy ich "sieciować", ale przede wszystkim zależy nam, żeby byli wsparciem lokalnym i pomagali na przykład przy tworzeniu miejsca pracy dla osoby niewidomej - dodaje  Jolanta Kramarz.

Posłuchaj
03:42 CZWÓRKA Czat Czwórki - przestrzen 09 02 2022.mp3 Fundacja Vis Maior - jak i komu pomaga? (Czat Czwórki/Czwórka)

Vis Maior jest również inicjatorem wielu pionierskich projektów. Od 2010 roku organizuje nowatorskie szkolenia menadżerskie dla grupy dyrektorów jednej z międzynarodowych korporacji. Niewidomi trenerzy prowadzą na przykład zajęcia w ciemności. To pozwala kształtować umiejętność podejmowania decyzji przy znacznie ograniczonej informacji oraz budować zaufanie i współpracę w grupie. Cykl takich spotkań otrzymał bardzo wysokie noty od uczestników.

Posłuchaj także:

"Dostępność Plus" plus doświadczenie

Od kilku lat w Polsce realizowany jest projekt "Dostępność Plus", a w naszym porządku prawnym obowiązują dwie ustawy o dostępności – Ustawa o dostępności cyfrowej oraz Ustawa o zapewnieniu dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami. - Chcemy, by nasze projekty wpisywały się w działania dla dostępności w naszym kraju. Chcemy być wsparciem dla urzędników i instytucji w myśl zasady "nic o nas bez nas” - podsumowuje Mateusz Ciborowski.


Wyścig zwany Życiem-audiodeskrypcja / Fundacja Vis Maior: 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 15.40

kul

Czytaj także

Urządzenia ubieralne - jaki mają wpływ na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:30
Wzbogacone o sztuczną inteligencję smartwatche, inteligentne opaski czy inteligentne słuchawki - stają się elementem wyposażenia wielu z nas. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń