Jak przekonać do szczepionek osoby niezaszczepione?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 19:30
- Jest sporo osób, które się wahają i mają wątpliwości, jeżeli chodzi o szczepionki przeciwko COVID-19. Warto z nimi prowadzić dialog i rozmawiać - mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii im. Leona Koźmińskiego, badacz ruchów antyszczepionkowych. - Nie ma innych sposobów, tylko wyjaśnianie tych problemów i obaw.
- Warto prowadzić dialog z przeciwnikami szczepień i z nimi rozmawiać - mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii im. Leona Koźmińskiego, badacz ruchów antyszczepionkowych.
- Warto prowadzić dialog z przeciwnikami szczepień i z nimi rozmawiać - mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii im. Leona Koźmińskiego, badacz ruchów antyszczepionkowych. Foto: shutterstock.com/Adderly

Od startu narodowego programu szczepień, który rozpoczął się 27 grudnia ubiegłego roku, dotychczas zaszczepiło się ponad 50 proc. Polaków. Mimo że codziennie zaszczepionych przybywa, to sporo jest osób, które z różnych względów są nieprzekonane. Mają obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania szczepionek i ewentualnych powikłań po jej przyjęciu. Jednak według danych, od początku programu, liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych, czyli zaburzeń stanu zdrowia, które pojawiły się w czasie 4 tygodni od podania dawki, wynosi 0,04 proc. wszystkich zaszczepionych. Nowelizacja ustawy ma umożliwiać ubieganie się o odszkodowanie z funduszu kompensacyjnego. Czy jednak to przekona niezdecydowanych?


Warto prowadzić dialog


Warto prowadzić dialog i rozmawiać z osobami niezdecydowanymi i tymi, które mają wątpliwości - tłumaczy gość audycji. - Bo słyszą o różnego rodzaju komplikacjach i trzeba wyjaśnić, że np. zapalenie mięśnia sercowego zdarza się raz na kilka milionów przypadków. Tego rodzaju powikłania są nadal rzadsze niż przypadki zakażenia koronawirusem.

Jak mówi specjalista, silny głos antyszczepionkowy wynikać może z niespójności przekazu, który pojawił się na początku pandemii. - Wiele sprzecznych sygnałów można było zanotować w przestrzeni publicznej i stąd pytania i wątpliwości - tłumaczy prof. Dariusz Jemielniak. - Brakuje konsekwencji w egzekwowaniu wprowadzanych obostrzeń i regulacji. Wprowadzane są limity przewozu osób i tych, którzy mogą przebywać jednocześnie w jednym miejscu, jednak nie ma systemu kontroli i egzekwowania, czy ktoś jest zaszczepiony.


Posłuchaj
09:03 Czwórka/Czat Czwórki- szczepionki COVID 14.12..2021.mp3 Prof. Dariusz Jemielniak z Akademii im. Leona Koźmińskiego o szczepieniach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Francja - więcej zakażeń, ale mniej zgonów 

W ostatnim czasie przez Europę przelała się fala protestów przeciwko szczepionkom i kolejnym obostrzeniom. Można je było zaobserwować w Belgii, Holandii, Austrii i Francji. - Trzeba zobaczyć, co się działo we Francji, gdzie kultura protestów ulicznych jest bardzo rozwinięta - mówi profesor. - Mimo wprowadzonych restrykcji poparcie dla rządzących nie zmalało, a Francja ma większą liczbę osób zaszczepionych niż Polska. Notuje się wśród mieszkańców Francji więcej zakażeń, ale radykalnie mniej zgonów niż u nas. Jedną z dróg więc jest wprowadzenie w sposób bardziej konsekwentny obowiązku szczepień. Osoby, które są niezaszczepione, a chcą uczestniczyć w wydarzeniach w przestrzeni publicznej, powinny pokazywać test, że nie są w fazie zakaźnej.

ZOBACZ Szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystko, co musisz wiedzieć >>>


Jak mówi specjalista, kolejną przyczyną niechęci osób do szczepionek może być utrudnienie w dostępie do lekarzy i komunikacji o szczepieniach na styku pacjent-lekarz. - Brakuje właściwej informacji i przestrzeni na rozwianie wątpliwości - dodaje prof. Dariusz Jemielniak.


Posłuchaj także:


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Dariusz Jemielniak (Akademia im. Leona Koźmińskiego, badacz ruchów antyszczepionkowych)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 15.40

aw

Czytaj także

UE wesprze kraje z niskim wskaźnikiem szczepień. Zapowiada walkę z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:04
Komisja Europejska zapowiada wsparcie dla krajów z niskim wskaźnikiem szczepień przeciwko COVID-19. Chodzi przede wszystkim o pomoc w walce z dezinformacją. Mówiła o tym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europejska Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Stella Kyriakides. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To ostateczność". WHO o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:35
Podczas wirtualnej konferencji prasowej dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge uznał, że "wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 to ostateczność". - To ostateczne wyjście, po które powinno się sięgać jedynie w wypadku, gdy wszystkie inne środki, by zwiększyć liczbę zaszczepień, zostaną wyczerpane - mówił. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile było w Polsce niepożądanych odczynów poszczepiennych? Wiceminister zdrowia przedstawił dane

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:10
- Po podaniu ponad 43 milionów szczepionek przeciw COVID-19 odnotowano 16 tysięcy niepożądanych odczynów, z czego potwierdzonych i zweryfikowanych 13 tysięcy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń