26. Piknik Naukowy - "Strefa Kultowych Eksperymentów"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 21:30
Sztuczna inteligencja, egzoszkielety, lasery i robot humanoidalny Kopernik to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano na 26. Piknik Naukowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. 
Jedną z większych atrakcji na Pikniku Naukowym będzie symulator lotu szybowca, w którym będzie się można poczuć jak pilot
Jedną z większych atrakcji na Pikniku Naukowym będzie symulator lotu szybowca, w którym będzie się można poczuć jak pilotFoto: Shutterstock.com/Jordan Tan

Motywem przewodnim tegorocznego pikniku są rewolucje naukowe, a centralną postacią - Mikołaj Kopernik, który dokonał jednego z największych naukowych przełomów w historii ludzkości, burząc dotychczasowe wyobrażenie o wszechświecie. To była niezwykła rewolucja. Szykujcie się na kolejne - już w najbliższą sobotę. 

Rewolucje aerodynamiczne

Na gości czeka w tym roku ponad 100 stanowisk naukowych z Polski i ze świata, a na każdym - minimum trzy eksperymenty. Łatwo policzyć, że to ponad 300 atrakcji. Na jednym ze stoisk będzie można spotkać studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. - Aerodynamika jest rewolucyjną dziedziną nauki, więc wpisuje się w hasło przewodnie pikniku. Jeszcze 150 lat temu ludzie nie myśleli, że będą latać jak ptaki - mówi Bartosz Olszański z PW. - Formy lotu też cały czas się zmieniają. Kiedyś były wolniejsze silniki tłokowe, teraz mamy odrzutowe, a co będzie za 50 lat? Tego jeszcze nie wiemy, ale już teraz mówi się o silnikach rakietowych. 

"Konserwatywne" lotnictwo

Gość Czwórki podkreśla też, że lotnictwo - ze względów bezpieczeństwa - jest dziedziną dość konserwatywną i wprowadzanie jakichkolwiek zmian jest obwarowane wieloma przepisami. - Na naszym wydziale prowadzone są badania dotyczące m.in. lotnictwa, energetyki i robotyki. Powstają nowatorskie konstrukcje samolotów, ale też ramion robotów - wymienia rozmówca Jeremiego Angowskiego.

Zapraszamy na 26. Piknik Naukowy! Podobnie jak poprzednie edycje, wydarzenie obfitować będzie w pokazy i eksperymenty Zapraszamy na 26. Piknik Naukowy! Podobnie jak poprzednie edycje, wydarzenie obfitować będzie w pokazy i eksperymenty

Sprawdź też:

W "Strefie Kultowych Eksperymentów" poczujesz się jak pilot

- Na pikniku będzie można nas spotkać w "Strefie Kultowych Eksperymentów". Przygotowaliśmy warsztaty modelarskie, na których będzie można zbudować model szybowca PW-5 Smyk i przetestować, jak sobie radzi w locie. Natomiast jeśli chodzi o większe rzeczy, które ze sobą przyniesiemy, to będzie to aerodynamiczny tunelik dymny oraz - prawdopodobnie największa atrakcja - symulator lotu szybowca, w którym będzie się można poczuć jak pilot - dodaje Bartosz Olszański.  

Posłuchaj
11:31 CZWÓRKA TOP - piknik 25.05.2023.mp3 26. Piknik Naukowy - co przygotowali studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej? (TOP/Czwórka)

Czwórka, jak co roku, będzie obecna na tym wydarzeniu. Spotkacie nas na PGE Narodowym, a relacje z pikniku usłyszycie na naszej antenie.

26. Piknik Naukowy - dowiedz się więcej >>>

26. Piknik Naukowy 2023 | REWOLUCJE NAUKOWE | Polskie Radio

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Bartosz Olszański (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Poznaj hieroglifową rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 11:07
W sobotę, 27 maja, odbędzie się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem wydarzenia są "Rewolucje w nauce". Przykładem takiej rewolucji było odczytanie hieroglifów, czego udało się dokonać 200 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Jak laser podbija świat i skąd znamy temperaturę gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 19:50
26. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. Pracownicy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zdradzą odwiedzającym, jak działa laser i gdzie go używamy w codziennym życiu, wyjaśnią też, jak się mierzy temperaturę gwiazd. 
rozwiń zwiń