X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Niepodległości: tożsamość narodowa była dla Polaków najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 15:39
11 listopada 2017 przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod wodzą obcych mocarstw spędziliśmy 123 lata, a trzeciego rozbioru Polski dokonały Rosja, Prusy i Austria. - W XIX w. nasza tożsamość narodowa wręcz się pogłębiła, choć pytania o nią towarzyszyły Polakom przez wszystkie lata niewoli - tłumaczył dr Sebastian Adamkiewicz. 
Audio
  • 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Natanael Ginting

jadwiga Andegaweńska_1200.jpg
Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

W 1795 roku samodzielne wcześniej państwo na ponad wiek zniknęło z map świata, jednak udało nam się utrzymać zarówno język ojczysty, jak i kulturę. Przez tak długi czas nie zaginęła świadomość narodowa i nigdy nie utraciliśmy dążeń niepodległościowych. - Głęboka wiara w to, że istnienie nie fizycznego państwa, a właśnie tej tożsamości narodowej jest najistotniejsze, wybrzmiewa m.in. w słowach Hymnu Polski - tłumaczył ekspert Czwórki.

I chociaż cena wolności była wysoka, Polacy walczyli o nią na wielu polach - zbrojnie, ekonomicznie i dyplomatycznie. Jak udało nam się odzyskać niepodległość - o tym rozmawialiśmy w Czwórce. Mówiliśmy także o życiu codziennym naszych rodaków w każdym z zaborów, roli Józefa Piłsudskiego, Napoleona Bonaparte, czy Tadeusza Kościuszki czy w odzyskaniu wolności. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr Sebastian Adamkiewicz (adiunkt w Dziale Historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 14.15

kd/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

II wojna światowa. Jak walczyli harcerze?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 15:30
Gośćmi Czwórki byli członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy na co dzień starają się pielęgnować przedwojenne tradycje. - Rola harcerzy podczas Powstania Warszawskiego była ogromna, a ich pomoc - bezcenna - podkreślali Barbara Sobieska, Marcelina Koprowska i Kamil Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:08
- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń