Królewski logopeda. Historia Jerzego VI i Lionela Logue'a

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:34
Jerzy VI, ojciec najdłużej panującej na brytyjskim tronie królowej Elżbiety II miał wstydliwą tajemnicę - potwornie się jąkał. Niestety, ze względu na urząd, jaki piastował wystąpienia publiczne stały się nieodłączną częścią jego życia. Na szczęście znalazł się ktoś, kto pomógł królowi wyleczyć uciążliwą wadę.
Audio
  • Dr Katarzyna Kociołek o wstydliwej wadzie króla Jerzego VI (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
Brytyjska rodzina królewska: Małgorzata, Elżbieta, Jerzy, Elżbieta Bowes-Lyon
Brytyjska rodzina królewska: Małgorzata, Elżbieta, Jerzy, Elżbieta Bowes-LyonFoto: PAP/UPPA B196 095070 4768

Nie miał być królem, a jednak nim został. Objęcie tronu zmusiło młodego Alberta Fryderyka Artura Jerzego Windsora do zmiany planów oraz wyeliminowania wad, jakie mogły przeszkodzić mu w pełnieniu tej funkcji. Jedną z nich było jąkanie. Historia Jerzego VI i jego problemów z wymową kilka lat temu została przeniesiona na ekran. W filmie "Jak zostać królem" możemy zobaczyć jak wyglądała terapia brytyjskiego monarchy.


- Film powstał w oparciu o dzienniki prowadzone przez terapeutę króla  Lionela Logue'a. W bogatej korespondencji nie było dokładnie podanych metod, jakimi posługiwał się w trakcie terapii. W filmie widzimy sceny, w których prowadzone są ćwiczenia rozluźniające - coś, co powstało w oparciu o doświadczenia scenarzysty Davida Sidlera, który sam zmagał się z problemem jąkania, z którego wyleczył za pomocą terapii - opowiadała dr Katarzyna Kociołek z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wyglądało dzieciństwo "Bertie'ego" i jaki wpływ na problemy w dorosłym życiu miała jego niania? Kim był królewski terapeuta Lionel Logue? Dlaczego Jerzy VI nie cieszył się z objęcia brytyjskiego tronu i co Królewna Śnieżka ma wspólnego z wybranką serca króla Edwarda VIII Wallis Simpson? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr Katarzyna Kociołek z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 6.01.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/mz

Czytaj także

Elżbieta I. Jak doprowadziła swój kraj do potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 12:00
W dniu koronacji Anglicy mówili o niej: "jest tylko kobietą". Kiedy umierała, jej kraj był potęgą. - Dwór dzielił się zazwyczaj na dwa, zwalczające się wzajemnie stronnictwa. Elżbieta I świetnie to wykorzystywała, miała cięty język i potrafiła konfliktować swoich podwładnych, by jej wrogowie sami się eliminowali - opowiadała Magdalena Niedźwiedzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:50
- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
rozwiń zwiń