Elżbieta I. Jak doprowadziła swój kraj do potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 12:00
W dniu koronacji Anglicy mówili o niej: "jest tylko kobietą". Kiedy umierała, jej kraj był potęgą. - Dwór dzielił się zazwyczaj na dwa, zwalczające się wzajemnie stronnictwa. Elżbieta I świetnie to wykorzystywała, miała cięty język i potrafiła konfliktować swoich podwładnych, by jej wrogowie sami się eliminowali - opowiadała Magdalena Niedźwiedzka.
Audio
  • O królowej Elżbiecie I opowiada Magdalena Niedźwiedzka (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Elżbieta I
Elżbieta IFoto: Lorna Roberts/Shutterstock.com
kazimierz wielki skawina 1200.jpg
Kazimierz Wielki - bohater nieswoich czasów

Dziś doceniamy zasługi Elżbiety I - nazywana Królową Dziewicą, uważana jest za wybitną władczynię. - Elżbieta I odziedziczyła po rodzicach to, co najlepsze: urodę po matce Annie Boleyn, ale urok osobisty i umiejętność zjednywania sobie ludzi po ojcu, Henryku VIII - opowiadała Magdalena Niedźwiedzka. - Była rudowłosa, wysoka, ale bardzo delikatnej budowy, niewiele jadła. Świetnie wykształcona, nawet jak na mężczyzn. Jako dziecko uczyła się ze swoim bratem, potem edukowali ją nauczyciele z Oxfordu. Znała siedem języków, bo wiedziała, że wiedza daje kobiecie samodzielność. Powiadała, że z każdym monarchą w Europie potrafi rozmawiać w jego języku - opisywała Elżbietę I ekspertka Czwórki.

Anna Jagiellonka 663.jpg
Anna Jagiellonka. "Królowa bez pola do popisu"

Co zdecydowało o sukcesie królowej na arenie międzynarodowej, i czy rzeczywiście była to gruntowna edukacja? Jak udawało się monarchini "odwracać dworską etykietę", i dlaczego do końca życia nie skorzystała z żadnej z licznych ofert matrymonialnych? Czy Cate Blanchett w kinowym obrazie właściwie oddała cechy Elżbiety I, i z jakiej przyczyny na historycznych obrazach tę monarchinię przedstawia się zawsze z jednego profilu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Niedźwiedzka (historyk, autorka książki "Królewska heretyczka")

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 14.06

kd/jsz

Czytaj także

Sprzeczności, dziwactwa i zalety Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 10:30
Gościem "Dnia Kobiet" był Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz BBC oraz autor dowcipnej książki "Wszystkie szaleństwa Anglików". Nie tylko rozmawialiśmy z nim o Brexicie, ale także próbowaliśmy rozwikłać tajemnicę dwóch kranów i ogromnych wtyczek elektrycznych w angielskich domach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Sheffield. Szok kulturowy gwarantowany?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 17:00
- Gdy pojechałam na studia do Wielkiej Brytanii okazało się, że wszystko, co do tej pory o tym kraju wiedziałam, jest tam zupełnie inne - opowiadała w Czwórce Danusia Dierżanowska, która w Sheffield była na półrocznej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus +. Jak podobało jej się to miasto? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń