Narodowy Spis Powszechny - ostatnie godziny na spisanie się

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:40
Tylko do końca miesiąca mamy czas, żeby się spisać. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego, kto ukończył 18 lat. Sprawdzamy, które pytania są najtrudniejsze i czy są kary dla tych, którzy nie wezmą w nim udziału.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ yudha satia

To ostatnia szansa dla tych, którzy się nie spisali, bo Spis Powszechny dobiega końca. Najłatwiej spisać się przez internet przez stronę spis.gov.pl na dwa sposoby: podając PESEL i logując się za pomocą hasła lub przez profil zaufany na login.gov.pl.

Warto pamiętać o spisie, bo jeżeli się nie spiszemy, możemy za to słono zapłacić. - Za brak udziału w spisie lub odmowę musimy liczyć się z konsekwencjami - mówi Karolina Banaszek, rzecznik prasowy GUS. - Jest to kara grzywny, której maksymalny wymiar może wynosić do 5 tys. zł. Ostatecznie o jej wysokości decyduje sąd.


Posłuchaj
04:50 Czwórka/Pierwsze Słyszę - spis powszechny 28.09..2021.mp3 O Narodowym Spisie Powszechnym mówi rzecznik GUS Karolina Banaszek (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jeśli jeszcze się nie spisaliśmy, mogą to zrobić rachmistrzowie, którzy dzwonią lub odwiedzają nasze domy. Można ich zweryfikować za pomocą identyfikatora, a ich nazwiska są również podane na stronie GUS-u. Rachmistrz może do nas dzwonić z dwóch numerów 22 828 888 888 i 22 279 99 99, warto więc odbierać telefony. 

 

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Posłuchaj także:

W spisie znajdziemy pytania o wiek, płeć i miejsce zamieszkania i nie należy go mylić z miejscem zameldowania. Jak więc odpowiedzieć na pytanie "Gdzie pan/pani mieszkał/a w dniu 31 marca 2021 roku?", gdy się mieszkało w akademiku albo na stancji? - Spis odnosi się do konkretnego punktu w czasie i wskazując miejsce zamieszkania, wskazujemy miejsce, w którym przebywamy, gdy pracujemy, chodzimy do szkoły, gdzie wykonujemy codzienne czynności - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeśli mieszkaliśmy wówczas w akademiku, to jest to faktyczne miejsce naszego zamieszkania.


Źr. Facebook GUS


Pojawiają się również o pytania o to, czy pracowaliśmy w ciągu kilku konkretnych dni w roku. Eksperci podkreślają, że chodzi o każdą pracę, niezależnie od tego, czy byliśmy związani umową, czy nie. Dla przykładu - udzielanie korepetycji to jest także praca.

Można się spisać z członkami rodziny lub oddzielnie. - Jeżeli student mieszka z kimś pod jednym adresem, może też dokonać spisu tej osoby. Oczywiście jeżeli ona wyraża zgodę - tłumaczy rzecznik prezesa GUS. Na spisanie się mamy czas do 30 września do północy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadłużenie Polaków. "Bierzemy kredyty, choć wiemy, że ich nie spłacimy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:56
- Dług Polaków w tym roku w stosunku do poprzedniego roku wzrósł, ale liczba dłużników zmalała. To oznacza, że zmieniło się nasze podejście do kredytów. Problemu części z nas się nawarstwiają, ale inni poradzili sobie z zadłużeniem - tłumaczył Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów. 
rozwiń zwiń