Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
Czy rośliny pomogą w walce z mikroplastikiem?
Czy rośliny pomogą w walce z mikroplastikiem?Foto: shutterstock/FERNANDO VALERO LOPEZ

Pozbyć się mikroplastiku

Zawartość mikroplastiku w wodach jest problemem od dawna. Zanieczyszczona woda szkodzi nie tylko ekosystemom wodnym, ale także w konsekwencji ludziom. Jak ustalili badacze Spółki Gdańskie Wody, dzięki roślinom można wodę skutecznie filtrować, a pomóc w tym ma specjalna stacja. 

- Ponieważ zajmujemy się wodą opadową, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę pilotażowej stacji, w której badaliśmy skuteczność roślinnego oczyszczania deszczówki z mikroplastiku - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w Spółce Gdańskie Wody. - Ta stacja została zbudowana z pięciu stalowych skrzyń, przez które przepływała woda opadowa. Trzy z nich zostały wyposażone w specjalne filtry żwirowe i znajdowała się tam roślinność hydrofitowa, czyli taka, która lubi wodę.

Stworzona w Gdańsku stacja jest prawdopodobnie pierwszą tego typu stacją na świecie. Dzięki niej woda spływająca do Morza Bałtyckiego jest oczyszczana z mikroplastiku.

Rośliny - pomoc w oczyszczaniu

Jest szansa, że patent gdańskiej spółki będzie stanowił relatywnie skuteczną ochronę przed mikroplastikiem w Morzu Bałtyckim, ale nie tylko. - Pomysł na filtrowanie wody polega na dodaniu do już istniejących sposobów filtracji - które odbywają się za pomocą piasku i żwiru - również roślin wodolubnych - dodaje Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. - Do takiego filtrowania wody wykorzystuje się już niektóre gatunki alg.

Jak podkreśla przedstawicielka Spółki Gdańskie Wody, roślinne oczyszczanie wody z tworzyw sztucznych jest bardzo skuteczne. Naturalne filtrowanie pozwala zredukować zawartość azotu w wodzie od 60 do 100 procent, fosforu od 80 do 96 procent, natomiast zawartość metali, takich jak cynk, miedź, nikiel czy rtęć, można redukować w zakresie nawet od 26 do 100 procent.

Zobacz także:


- Jest to oczywiście krok w dobrym kierunku, który pomaga zmierzyć się z ogromnym problemem, jaki już w tym momencie ma ludzkość z plastikiem jednorazowego użytku - mówi Katarzyna Guzek. - Jednak, żeby wprowadzić trwałe zmiany, należałoby podjąć bardzo radykalne działania polegające na ograniczeniu produkcji plastiku i stosowania mikroplastiku np. w kosmetykach.


Posłuchaj
03:20 Czwórka/Pierwsze Słyszę - woda mikroplastik oczyszczanie - 11.01. 2022.mp3 W audycji mówimy o stacji oczyszczającej wodę z mikroplastiku (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 06.36

aw

Czytaj także

Uważaj, co pierzesz. Czy pranie może zagrażać Arktyce?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 15:30
Badania przeprowadzone na Kole Podbiegunowym wykazały, że Arktyka jest coraz bardziej zanieczyszczona. Źródłem zanieczyszczenia mają być mikroplastikowe włókna pochodzące najprawdopodobniej z prania odzieży syntetycznej w Europie i Ameryce Południowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołów - skąd się może wziąć w naszym organizmie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 21:36
Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy wykorzystywać coraz więcej związków i metali ciężkich. Niestety część z nich, takich jak ołów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdzamy, jakie mogą być jego źródła.
rozwiń zwiń