Z "Turkey" na "Turkiye". Dlaczego Turcja zmienia angielską nazwę?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:20
Turcja nie chce się już kojarzyć z ptakiem pieczonym na Święto Dziękczynienia. Do niedawna Turcja w angielskiej wersji językowej była znana jako "Turkey", to samo słowo oznacza również indyka. To niefortunne skojarzenie skłoniło władze państwa do wprowadzenia zmian.
Turcja to kolebka wielu kultur.
Turcja to kolebka wielu kultur.Foto: shutterstock/ Julia Kuzenkova

Turcja zmienia swoją angielską nazwę. Tym samym jej władze postanowiły poprawić wizerunek swojego kraju na arenie międzynarodowej. Pod koniec roku prezydent Recep Tayyip Erdogan, wydał rozporządzenia zmieniające rozpoznawalną na całym świecie nazwę kraju, z kojarzącej się z indykiem "Turkey" na "Turkiye". - Słowo "Turkiye" najlepiej reprezentuje i wyraża kulturę oraz ducha narodowego obywateli - można przeczytać w uzasadnieniu.

- Wpisując w internecie angielską nazwę "Turkey", w grafice wyskakują głównie zdjęcia ptaka, a nie kraju - mówi mieszkająca od kilku lat w Turcji Anastazja Cariuk, autorka bloga o Turcji. - Powodem zmiany nazwy jest więc rebranding oraz umocnienie Turcji jako kraju z bogatą historią i kulturą, a nie poprzez skojarzenie z indykiem.

Jak się okazuje, kraje zmieniające lub poprawiające swoje nazwy nie należą do rzadkości. Narodowy rebranding zaś może mieć mieć wiele powodów. Może, to być chęć wzniesienia się ponad utarte schematy, zaprezentowanie bardziej pozytywnego wizerunku, czy nawet polityki. W ostatnich latach powstała cała branża obsługująca kraje i miasta, które chcą promować się na arenie międzynarodowej. Wśród krajów zaś, które zmieniły nazwę znalazła się Holandia, która na arenie międzynarodowej występuje obecnie jako Królestwo Niderlandów.

Jaka jest więc Turcja jaką powinniśmy poznać i którą docelowo ma reprezentować jej nowa nazwa? Turcja to nie tylko miejsce wypoczynku i wakacji nad morzem. Ten rozległy kraj jest kolebką wielu kultur, których pozostałości można spotkać na całym jego terenie. Ich ślady znajdziemy zarówno nad morzem Śródziemnym jak i morzem Egejskim.

Wśród niezwykłych zabytków można oglądać takie skarby starożytności jak m.in. ruiny słynnej Troi, Efezu czy Perge. - Ten kraj wraz ze swoimi walorami geograficznymi - gdzie prosto z plaży można wjechać na zaśnieżone szczyty górskie - i niezwykłą, wielowiekową spuścizną gwarantuje mnóstwo atrakcji pod jedną nazwą Turcja - podsumowuje rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

Nowa nazwa zaczęła wchodzić już w życie, zmienił się m.in. oficjalny adres strony internetowej tureckiej turystyki.


Posłuchaj
02:43 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Turcja 13.01. 2022.mp3 Turcja zmienia swoją angielską nazwę (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 06.30


aw

Czytaj także

Token - cyfrowe dzieło sztuki? Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:40
Za nami pierwsza aukcja tokenu NFT w Polsce, jej wynik to 312.700 zł - 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Przedmiotem licytacji był cyfrowy model 3D, wykonany na podstawie rzeźby Tomasza Górnickiego "Fortune". To imponujący rezultat, ale czym tak naprawdę jest token NFT i jak działa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii". Raport

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:30
Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń