Płyty winylowe - to do nich należał 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 10:00
Wielokrotnie już zapowiadano śmierć tego nośnika, tymczasem - jak pokazują dane - przedświąteczny tydzień grudnia okazał się rekordowy dla sprzedaży płyt winylowych w USA. 
Adapter z płytą winylową
Adapter z płytą winylowąFoto: shutterstock.com/Robin Stewart

Wraz z pojawieniem się serwisów streamingowych wielu ekspertów przewidywało, że całkiem odejdą one do lamusa. Tymczasem tak się nie stało, a sprzedaż płyt winylowych rośnie w imponującym tempie. Jak donosi magazyn "Pichfork", w tym czasie Amerykanie kupili ponad 2 mln. płyt winylowych. To głównie zasługa takich artystów jak Adele - która powróciła po sześciu latach z nowym materiałem, Billie Eilish i Taylor Swift - wydającej reedycję albumu "Red". Jak przewidują eksperci z firmy analitycznej Imarc Groupdo tendencja wzrostowa będzie utrzymywać aż do roku 2026 roku. - Jeszcze dziesięć lat temu winyle stanowiły niecałe dwa procent wszystkich sprzedawanych nośników z muzyką. Teraz to ponad połowa - wyliczała reporterka Czwórki Martyna Ogonek

Jak tłumaczył Maciej Kopeć, właściciel Winyl Marketu, to właśnie dzięki serwisom streamingowym wielu młodych ludzi dopiero odkrywa muzykę. - Słuchają nagrań w sieci, ale potem szukają płyt, czyli nośnika fizycznego. Ludziom znudziły się już "płaskie pliki", a poza tym chcą mieć coś namacalnego i w dobrej jakości - podkreślał. Jak oceniał Maciej Majewski dziennikarz muzyczny, położenie "kolorowego talerza na adapterze" ma także walory wizualne. 

- Wielu artystów wykorzystuje nieustanne zjawisko retromanii i wydaje swoje nagrania na winylach. Z reguły są to limitowane edycje, nagrania na nowo zmiksowane. to bardzo kuszące dla fanów, którzy mogą wreszcie usłyszeć swoje winylowe nagrania w takiej formie - podkreślał Maciej Majewski. 

ZOBACZ TAKŻE: "The Best Of Będzie Głośno!". Nowy winyl od Czwórki >>>

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych zaś po raz pierwszy od lat wzrosła także sprzedaż płyt CD. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2022_01_17-06-13-33.mp3 Tajemnica sukcesu płyty winylowej. Dlaczego wszyscy chcą ją mieć? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 06.30

kd

Czytaj także

Gry przygodowe i strategiczne - czym zostały zastąpione?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:10
​Na początku XXI wieku na komputerach osobistych prym wiodły gry przygodowe z gatunku "point and click" oraz gry strategiczne. Jednak wraz z rozwojem e-sportu i mocniejszym naciskiem na tryb multiplayer wspomniane gatunki zaczęły zanikać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instatrendy 2022 - zrównoważona moda, naturalne kosmetyki i gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 19:01
Od zrównoważonej mody, przez naturalne piękno, aż po aktywizm i gotowanie - użytkownicy Instagrama z pokolenia Z prognozują, jakie trendy zawładną nadchodzącymi miesiącami.
rozwiń zwiń