Płyn Lugola - czy stosowanie go bez konsultacji lekarskiej jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:30
Ze względu na informacje o wykupywaniu z aptek płynu Lugola sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przestrzega: nieuzasadnione i niekontrolowane przyjęcie preparatu może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.
Płyn Lugola stosowany bez konsultacji lekarskiej może zaszkodzić.
Płyn Lugola stosowany bez konsultacji lekarskiej może zaszkodzić. Foto: shutterstock/Adam J.

Zainteresowanie płynem Lugola wzrosło po doniesieniach o zajęciu przez wojska rosyjskie elektrowni w Czarnobylu i Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jak wynika z wydanego przez Polską Agencję Atomistyki komunikatu, nadmierna przezorność naszych rodaków jest nieuzasadniona. Nie ma powodu do obaw, bo sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie.


Ważna konsultacja medyczna

Przyjmowanie płynu Lugola bez konsultacji medycznej może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. - Płyn Lugola był podawany w 1980 roku po katastrofie w Elektrowni w Czarnobylu. Jednak przyjmowanie go profilaktycznie wydaje mi się nieuzasadnione - mówi kardiolog prof. Jarosław Kaźmierczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Tym bardziej, że stosowanie go bez konkretnego dawkowania może przynieść więcej szkody niż pożytku. Płyn przyjęty w zbyt dużej dawce może spowodować nadczynność albo niedoczynność tarczycy.


Dawka ma znaczenie

Skutki nie będą natychmiastowe, po kilku dniach lub tygodniach mogą pojawić się dolegliwości kardiologiczne. - Nadczynność tarczycy w szczególności niekorzystnie wpływa na serce. Choćby z tego względu, że może prowokować lub nasilać już istniejące zaburzenia rytmu serca, szczególnie migotanie przedsionków - tłumaczy lekarz. - Osoby, które zażyją płyn w nieodpowiednio wymierzonej dawce, muszą się liczyć z takimi objawami.


Także Polska Agencja Atomistyki odradza przyjmowanie płynu Lugola, jak również innych preparatów ze stabilnym jodem. Agencja podkreśla jednocześnie, że nie ma powodu do obaw. Obecnie nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania, w związku z czym nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia na terenie Polski oraz poza granicami kraju. Nie ma więc żadnych przesłanek do podejmowania działań zapobiegawczych i stosowania płynu Lugola. Tego typu preparaty, które zawierają stabilny jod, powinny być przyjmowane tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej.


Posłuchaj
03:02 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - płyn Lugola 15.03.2022.mp3 Kardiolog prof. Jarosław Kaźmierczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o skutkach przyjmowania płynu Lugola bez konsultacji lekarskiej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 6.21

aw

Czytaj także

Emocje w kryzysie. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:20
Informacje, które ostatnio do nas napływają, mogą przytłaczać i wyzwalać wiele emocji. Warto jednak w tym trudnym czasie, obok pomocy potrzebującym, zadbać o siebie i swoje zdrowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
rozwiń zwiń