Stary smartfon zrobi z ciebie milionera?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 10:34
Nowe smartfony tanie nie są, ale okazuje się, że za starsze modele można zapłacić dużo więcej. Warto sprawdzić, co kryją nasze szuflady, może jest tam jakaś staroć, za którą dostaniemy morze pieniędzy. 
Rynek smartfonów odnotowuje coraz mniej spektakularne wzrosty, zaś klasyczne telefony powoli wracają do łask. Jak długo utrzyma się ten trend?
Rynek smartfonów odnotowuje coraz mniej spektakularne wzrosty, zaś klasyczne telefony powoli wracają do łask. Jak długo utrzyma się ten trend?Foto: shutterstock.com

O astronomicznych cenach niektórych modeli starych telefonów i smartfonów pisze belgijski dziennik "Le Soir". Ceny niektórych egzemplarzy sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

- Telefony, elektronika i urządzenia, z którymi mamy do czynienia na co dzień, które jeszcze do niedawna były szczytem nowoczesności, już powoli zaczynają trafiać do muzeum - tłumaczy Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3. - To działa trochę tak, jak w przypadku innych przedmiotów, które z czasem nabierają wartości. Podobnie jest ze smartfonami, telefonami i wszelką inną elektroniką, która z biegiem czasu może nabrać statusu legendarnego - dodaje. 

Taki status osiągnęła np. Motorola Aura R1, z obrotową klawiaturą i stalową obudową, a także pierwszy iPhone, za sprawą którego Steve Jobs zrewolucjonizował rynek smartfonów. 

Niedawno za ten pierwszy model iPhone'a, w idealnym stanie, zafoliowany, anonimowy kupiec zapłacił na aukcji 63 tysiące dolarów, czyli około 260 tysięcy złotych. To 105 razy więcej, niż wynosiła jego pierwotna cena. 

Na to, za ile taki telefon zostanie sprzedany, ma wpływ kilka czynników. Także to, w jakim stopniu dany model jest unikalny. Marcin Kubicki przypomina projekty koncernu Nokia, które, choć nie odniosły sukcesu, to w oczach kolekcjonerów z dzisiejszej perspektywy mogą uchodzić za cenne. - Pewnie starsi słuchacze pamiętają, że Nokia chciała stworzyć konsolę do gier w formie telefonów, a także rozszerzać linię związaną z telefonami dla kobiet - wymienia. - Było tego bardzo dużo, np. model telefonu, który wyglądał jak medalik na szyję. 


Posłuchaj
03:50 czwórka pierwsze słyszę 17.05.2023 8.13.mp3 Ile mogą kosztować telefony, które chomikujemy w szufladach? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś takie egzemplarze dla kolekcjonerów czy muzeów związanych z nowoczesnymi technologiami to prawdziwe perełki. 

W tym kontekście pewnym pomysłem na zostanie milionerem jest kupowanie nowych rzeczy i chomikowanie ich w szufladach. Po kilku latach ten trick może zrobić z nas milionerów, choć nikt tego nie zagwarantuje. 

- W przypadku nowych technologii wcale nie trzeba czekać długo. Wspomniany iPhone, sprzedany za rekordową sumę pieniędzy, był nigdy nierozpakowanym prezentem z okazji rozpoczęcia nowej pracy przez jego właścicielkę. Przeleżał w szufladzie zaledwie 16 lat. Technologia idzie coraz bardziej do przodu, coraz większym tempem. Może kiedyś uda nam się zarobić na czymś, co dziś nie wydaje nam się szczególnie wartościowe - dodaje. 

Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 08.13

pj

Czytaj także

Chcesz mieć zdrowszy sen? Wyłącz ekran przed zaśnięciem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 10:15
Jak dowodzą naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine, nawet umiarkowana ekspozycja na światło podczas snu sprzyja cukrzycy i chorobom serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyłudzenia w sieci. Na co zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:30
- Cyberprzestępcy podszywają się pod różnego rodzaju instytucje. Przysyłają linki, w których jest wskazanie o podanie danych lub dokonanie niewielkich wpłat - mówi Bartłomiej Drozd, specjalista z zakresu cyberbezpieczeństwa. - Gdy otrzymamy taką wiadomość, warto się zastanowić, zanim klikniemy. 
rozwiń zwiń