Krakowski Festiwal Górski - gratka dla góromaniaków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 12:40
Wszyscy góromaniacy tłumnie ruszają w ten weekend do Krakowa, gdzie odbędzie się, pod Czwórkowym patronatem, 21. Krakowski Festiwal Górski.  
Krakowski Festiwal Górski to prawdziwa gratka dla góromaniaków
Krakowski Festiwal Górski to prawdziwa gratka dla góromaniakówFoto: Ondra Vacek/Shutterstock

  • Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 2-3 grudnia pod patronatem Czwórki. 
  • To impreza dla wszystkich góromaniaków. 
  • Piotr Turkot zaprasza na niezwykłe spotkania z gośćmi z zagranicy i Polski. 
  • W programie wydarzenia: projekcie filmów, spotkania, dyskusje, warsztaty. 

Krakowski Festiwal Górski, który powraca już 21 raz. To wydarzenie łączy kulturalne, sportowe i turystyczne tematy związane z górami i gromadzi wielką społeczność góromaniaków - wspinaczy, alpinistów, narciarzy, przewodników górskich.

- Czas pandemii starliśmy się nadrobić już na wcześniejszej odsłonie festiwalu, ale jej czas pokazał, że natura, przyroda, góry są świetnym miejscem, gdzie można uciec od cywilizacji, gdzie ograniczenia nie działają - mówi Piotr Turkot, dyrektor programowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego. - Teraz rzeczywiście wiele wypraw ruszyło w Himalaje, w góry wysokie. My będziemy o tym opowiadać i to podsumowywać.

Do Krakowa, w najbliższy weekend, 2-3 grudnia, licznie przybędą zagraniczni goście. Festiwal będzie okazją, by spotkać się z:

  • Chrisem Sharmą,
  • Edu Marinem,
  • Sebem Berthe'em,
  • Johnnym Trashem,
  • Klaasem Willemsem,
  • Mattim Kinnunenem i Iisakkim Kennilą.

- W końcu udało nam się sprowadzić do Krakowa legendę wspinania sportowego, wspinaczki skalnej Chrisa Sharmę. To Amerykanin, który wywarł wielki wpływ na tę dziedzinę sportu - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Będzie dwóch wspinaczy: Edu Marin i Sebe Berthe, oni pokonują bardzo długie, inspirujące drogi. 


Posłuchaj
05:23 czwórka pierwsze słyszę 30.11.2023 festiwal 8.16.mp3 Na Krakowski Festiwal Górski zaprasza Piotr Turkot, dyrektor programowy wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Nie można zapomnieć, że Krakowski Festiwal Górski to też moc filmów. - Spotkamy się z Johnnym Trashem, który jest przedstawicielem pokolenia narciarzy wolności lat 90. Oni, w takiej Mekce sportów narciarskich, w Whistler w Kolumbii Brytyjskiej, stworzyli społeczność, która realizowała swoje pojęcie wolności narciarstwa, trochę poza nawiasem społeczeństwa. O tym opowiada film "Ski Bums" - zdradza Piotr Turkot. - Będzie też film Mattiego Kinnunenema o sportach śnieżnych, ale też o historii samego autora, jego wychodzeniu z kryzysu po kontuzji, odkrywania radości życia i sportu na nowo. 

Spotkania z zagranicznymi gośćmi nie będą jedynymi spotkaniami z bohaterami gór i wspinaczki. Kraków jak zawsze chętnie odwiedzą też polscy himalaiści i alpiniści, wśród nich: Oswald Rodrigo Pereira i Bartek Ziemski, Wadim Jabłoński. 

Organizatorzy zapraszają na moc przeróżnych spotkań, tych sportowych, filmowych, literackich czy szkoleniowo-warsztatowych. 

Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 2-3 grudnia pod Czwórkowym patronatem. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Turkot (dyrektor programowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego)  

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gospodarka obiegu zamkniętego. W Polsce działa mnóstwo takich rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 11:24
Naukowcy Politechniki Warszawskiej do ogrzania budynków kampusu uczelnianego chcą wykorzystać ciepło… ze ścieków. To działanie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, jak się okazuje nie jedyne w Polsce. 
rozwiń zwiń