Zmysły. Zapachy - jak na nas działają?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 20:25
Zbliżają się święta. Kojarzymy je nie tylko z atmosferą, ale także z zapachami. - Dla większości z nas te zapachy są przyjemne, bo kojarzą nam się z pozytywnymi emocjami - mówi Marta Siembab, senselier. Zapachy przywołują także wspomnienia, czasem takie, od których chcielibyśmy uciec. W Czwórce sprawdzamy, jak na nas działają aromaty. 
Zapachy związane ze świętami Bożego Narodzenia u większości przywołują pozytywne emocje.
Zapachy związane ze świętami Bożego Narodzenia u większości przywołują pozytywne emocje. Foto: shutterstock
  • Święta nieodłącznie kojarzą się z zapachami.
  • Dla wielu zapach mandarynek, cynamonu, piernika przywołują miłe, pozytywne skojarzenia. 
  • Zapachy wywołują również emocje i wspomnienia, do których niechętnie wracamy.

Dla wielu z nas nadejście świąt Bożego Narodzenia zwiastuje zapach pomarańczy, cynamonu czy piernika. Na co dzień nie przykładamy do tego wagi, ale aromaty wywołują w nas emocje.

Zapachy świąt - miłe skojarzenia

- Wiadomo, że nie wszyscy lubią święta Bożego Narodzenia. Jednak najczęściej jako dzieci odczuwamy emocje radosnego podniecenia, oczekiwania, napięcia związanego z prezentami i z całą magiczną atmosferą - mówi gość Czwórki, senselier Marta Siembab- Docierają do nas zapachy nie tylko gotowania, ale także związane z otoczką świąteczną, czyli sprzątaniem. One się drukują bez naszego udziału i bez świadomego działania w nasz układ nerwowy. Potem, już do końca życia, będziemy kojarzyć zapach goździków, cynamonu, imbiru, pomarańczy, żywicy świerkowej czy też - z mojego pokolenia - pasty do podłogi - z czymś bardzo przyjemnym.

To są zapachy, które wywołują pozytywne emocje, są lubiane, bo kojarzą nam się z czymś bardzo przyjemnym. - I nawet jak już jesteśmy dorośli i wiemy, że święty Mikołaj nie istnieje, to emocje z dzieciństwa cały czas są zapisane w hipokampie, a ciało migdałowate je uruchamia. To działa, nawet jeśli nie chcemy - tłumaczy specjalistka.

Sprawdź także:

Pamięć zapachu - nie zawsze miłe wspomnienia

Zapachy przywołują również emocje i wspomnienia, do których niechętnie wracamy. Jeśli przeżyjemy silniejszą emocję, trudny moment w życiu, który zostanie utrwalony przez zapach, to także się zapisze w naszej pamięci.

- Dlatego też wiele osób, świadomie bądź nie, nie lubi zapachu perfum, którymi pachniał były partner, albo partnerka - zauważa Marta Siembab. - Zwłaszcza, jeśli był to związek, który zakończył się jakimś zranieniem, niepowodzeniem, a nawet traumą. Często słyszę takie historie, że perfumy X mają piękny zapach, który kiedyś lubiłam, ale teraz już nie mogę ich wąchać. To niestety trudno zmienić.

 

Posłuchaj
15:37 CZWORKA/pierwsze słyszę - zapachy 14.12.2023.mp3 O zapachach opowiada Marta Siembab, senselier (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Aromatyczne skojarzenia, te pozytywne, wykorzystuje się w projektowaniu zapachów perfum, ale także projektowaniu zapachów dla marek. - Te niuanse związane z zapachem: różnych wartości, zjawisk, różnych rzeczy i miejsc przekłada się w bardzo uniwersalny sposób - zauważa gość audycji. - To nie jest tylko artystyczna wizja. Ważny jest odbiór zapachu w obrębie danej kultury i to, jak jest odbierany.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Marta Siembab (senselier)

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 08.15

aw/kk

Czytaj także

Przepisy dla ozdrowieńców. Jak odzyskać smak i węch?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:42
Utrata smaku i węchu to jeden z częstych objawów zakażenia koronawirusem. Zdarza się, że ozdrowieńcy nie odzyskują tych zmysłów zbyt szybko. Brytyjczycy przygotowali dla nich specjalną książkę kucharską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Dietetyczne Online - darmowe e-wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 10:34
Nasz styl życia wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna, spokojny sen, prawidłowa dieta to sekret dobrego samopoczucia. Pracownicy Centrum Dietetycznego Online i ich darmowe porady pomogą sprawnie wdrożyć to w życie. Zapisz się na darmową wizytę. 
rozwiń zwiń