Trendy w innowacyjności. Czym jest a-commerce?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 11:00
Ukazał się raport dotyczący trendów w innowacyjności. Wskazuje on kierunki rozwoju. W danych z ostatniego półrocza nie ma jednak AI, a znajdziemy w nim a-commerce czy sprzątanie kosmicznych śmieci. 
W innowacyjności możemy być wzorem dla wielu, ale warto byśmy uczyli się od innych np. od Turcji czy Estonii
W innowacyjności możemy być wzorem dla wielu, ale warto byśmy uczyli się od innych np. od Turcji czy Estonii Foto: shutterstock/Summit Art Creations
  • Ukazał się 15. raport dotyczący trendów w innowacyjności. 
  • W pierwszej jego części odnajdziemy analizy rozwiązań z innych krajów, którymi Polska może się inspirować. 
  • Turcja i Estonia, w niektórych dziedzinach, mogą być dla nas wzorem. 
  • Raport wskazuje na dwa nowoczesne trendy - drugi wyścig kosmiczny i a-commerce. 
  • Czym jest a-commerce?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała kolejny raport, monitoring trendów w innowacyjności. Ma on pokazać nam, jak świat będzie się rozwijał, w jakie technologie będziemy inwestować. 

- To już nasz 15 raport, wydajemy go w cyklach półrocznych, wiec 7,5 roku z nami - mówi Paweł Chaber z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - W jego pierwszej części analizujemy to, co działo się w krajach, które wydają się dla nas interesujące w ostatnim półroczu 2023 roku. 

Jak się okazuje eksperci nie mówią jedynie o najprężniej rozwijających się krajach świata, ale szukają tych, które mogą być inspiracją dla Polski, bo są do nas podobne pod różnymi względami, są wyznacznikiem do którego chcemy dążyć, mają podobne miejsca w światowym rankingu Innovation Index. 

Czego możemy się uczyć od Turcji czy Estonii?

- W tej edycji z uwagą patrzyliśmy na Turcję - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Ten kraj ma swoje problemy, ale możemy się od niego nauczyć koncentracji na pewnych dziedzinach np. przekazują dużo pieniędzy na badania i rozwój w takich sektorach jak energetyka, motoryzacja czy bezzałogowe statki powietrzne, gospodarka dronowa - wykorzystanie ich wynalazków mogliśmy widzieć w czasie wojny na Ukrainie. 

Posłuchaj
10:10 czwórka pierwsze słyszę 23.01.2024 innowacje 9.15.mp3 Najnowszy raport dotyczący trendów innowacyjności wskazuje na a-commerce i tzw. drugi wyścig kosmiczny (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Innym przykładem jest Estonia, kraj uważana za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów bloku postkomunistycznego. - Może być dla nas wzorem w wielu rozwiązaniach, choć nie da się wszystkiego przełożyć 1 do 1. Estonia to mniejszy kraj z mniejszą liczba mieszkańców - wyjaśnia ekspert. - Inspirujące są rozwiązania prawne, podatkowe, funkcjonowanie administracji, ale i wsparcie dla przedsiębiorców, programy start-upowe i deeptech, które są katalizatorem rozwoju gospodarki, jak sztuczna inteligencja czy technologie kwantowe. 

A-commerce - temat numer 1

Wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać w raporcie nie znajdziemy sztucznej inteligencji. Paweł Chabor zdradza, że była ona obecna we wcześniejszych danych, zanim stała się tak modna. - Teraz skupiamy się na tematyce tzw. drugiego wyścigu kosmicznego i pojęciu a-commerce - wyjaśnia. - E-commerce już znamy od lat, to po prostu handel w sieci, a a-commerce to siła transformacyjna, która umożliwia firmom usprawnianie działań, poprawę jakości obsługi klienta. 

Czym jest a-commerce?

  • Jedno z rozwinięć a-commerce brzmi anywhere-commerce - oznacza to wszechobecny handel, dotyczy produktów, które można zakupić w dowolnym kanale dystrybucji, w dowolnym momencie, najwygodniejszym dla klienta. 
  • A-commerce to też handel rozszerzony z wykorzystaniem technologii VR. Przykładem może być tu wirtualne przymierzanie ubrań czy meblowanie pokoju wirtualną kanapą, by sprawdzić jak ona wygląda. 
  • A-commerce oznacza również automatyzację sprzedaży, która jest kluczowym składnikiem ewolucji sklepów internetowych - pojawia się w obsłudze klienta, obsłudze zamówień, kontakcie z klientem czy automatyzacji stanów magazynowych. 

Sprawdź też:

Kosmiczne śmieci - Polska ma siły by je sprzątać 

W raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czytamy również o sprzątaniu kosmosu, w którym Polska może odegrać ważną rolę. - Sprzątanie śmieci kosmicznych może być jedną z domen Polski, obok górnictwa- Polacy będą się zajmowali mapowaniem Księżyca - objaśnia specjalista. - Polska posiada jedna z najbardziej rozbudowanych na świecie sieci sensorów optycznych do monitorowania satelitów i sieci kosmicznych. Pole współpracy z Polską jest szerokie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Paweł Chaber (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 9.15

pj

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenckie koła naukowe mają szanse na duże dofinansowanie. Nawet 70 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:49
Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Najzdolniejsi studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych i kreatywnych przedsięwzięć. 
rozwiń zwiń