Mikrokawalerka - mieszkanie na granicy prawa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 12:44
- Deweloperzy nie mogą budować kawalerek mniejszych niż 25 m2. Ale na rynku wtórnym już nie ma takich obostrzeń. W wielu przypadkach mikrokawalerki to samowole budowlane. A to prosta droga do nieszczęścia - przekonuje analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek. 
Kilkanaście metrów kwadratowych do życia -  czy to jest legalne? (zdj. ilustracyjne)
Kilkanaście metrów kwadratowych do życia - czy to jest legalne? (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Roman Babakin
  • Nie brakuje chętnych na mikrokawalerki. Kto je kupuje, a kto wynajmuje?
  • W audycji tłumaczymy też, na czym polega i do czego może prowadzić samowola budowlana.
  • Polsce jest 16 milionów mieszkań. Zdecydowana większość to lokale własnościowe.
  • - Rynek nieruchomości jest cykliczny i mieszkania na pewno kiedyś stanieją. Nie będą to jednak promocyjne ceny - mówi Bartosz Turek.

Mikrokawalerki - kto wynajmuje, kto kupuje?

Chętnych na mikrokawalerki nie brakuje. Zazwyczaj chodzi o pieniądze (wiele osób tylko na to stać) albo - w przypadku wynajmu - o prywatność, bo nie wszyscy lubią współdzielić mieszkanie z innymi. Wolą mieć własny kąt i własną łazienkę. - Odkąd pracujemy zdalnie i mieszkamy pod miastem, ale musimy raz na jakiś czas dojechać do firmy, komuś może bardziej opłacić się wynajęcie skromnego kąta, gdzie można się przespać, niż pokoju w hotelu czy całego mieszkania - mówi analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek.

Samowola budowlana - nizgodna z prawem i niebezpieczna

Rynek nie znosi próżni, więc jeśli jest pobyt, to znajdzie się podaż. Mikrokawalerki to "wynalazek" rynku wtórnego, na którym znajdziemy mieszkania o powierzchni kilku metrów. - Są też tacy właściciele, którzy dzielą mieszkania, na przykład dwupokojowe, albo domy, na mniejsze. Formalnie to nie muszą być lokale z odrębną księgą wieczystą, ale w praktyce wynajmuje się je jako osobne przestrzenie - wyjaśnia gość Czwórki. - Nie orientuje się, jaka faktycznie jest skala tego problemu, ale z doświadczenia wiem, że wiele takich inwestycji jest niezgodnych z prawem. A samowola budowlana to prosta droga do nieszczęścia.  

Posłuchaj
17:11 CZWÓRKA Pierwsze slysze - mieszkania 13.03.2024.mp3 Rynek nieruchomości - mikrokawalerki i ceny mieszkań (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce - nigdy nie było tak dobrze?

Jeśli spojrzeć na historię budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju, to można przyjąć, że żyjemy w najlepszym momencie - przekonuje ekspert. W XIX wieku w Warszawie było ponad 120 tysięcy ludzi i tylko niewiele ponad 3 tysiące domów, co oznacza, że na jeden budynek przypadało 40 osób. W latach 70. XX wieku 1/3 młodych małżeństw nie mieszkała razem.

- Teraz w Polsce jest 16 milionów mieszkań i 80 proc. Polaków mieszka w lokalach własnościowych. Jeśli zaś chodzi o najem na zasadach rynkowych - to dotyczy on ok. 1 miliona 400 tys. mieszkań - wylicza Bartosz Turek. - W porównaniu z innymi europejskimi krajami zdecydowanie częściej decydujemy się na zakup własnego lokum niż na wynajem. Tymczasem w Szwajcarii i w Niemczech jest odwrotnie - ponad połowa mieszkających tam osób wynajmuje, a nie kupuje. Część z nich na to nie stać, inni podążają za obecną modą i rezygnują ze stałego miejsca zamieszkania albo korzystają z lokali komunalnych.

Sprawdź też:

Kiedy spadnie cena mieszkań?

Średnia ofertowa za metr kwadratowy w Warszawie wynosi 17-18 tys. złotych. Jak tłumaczy ekspert, ma to związek z brakiem nowych mieszkań i z sensownymi wycenami. - Po programie "Bezpieczny kredyt" oferta mieszkań wyczerpała się, a te, które są dostępne, mają zawyżone ceny i na całe szczęście ludzie nie chcą ich kupować.

Średnia cena transakcyjna, czyli ta, która trafia do aktów notarialnych, to w stolicy ponad 13 tys. za m2. - Jest lepiej, niż straszą nas portale z ogłoszeniami, ale nadal nie idealnie - dodaje Bartosz Turek. - Warto jednak pamiętać, że rynek nieruchomości jest cykliczny i mieszkania na pewno kiedyś stanieją. Tyle tylko, że ta dekoniunktura musi być rozciągnięta w czasie, a i wtedy nie spodziewajmy się obniżek w wysokości 50 proc.    

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartosz Turek (analityk rynku nieruchomości, HREIT)

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 9.20

kul/wmkor

Czytaj także

Cohousing przyszłością urbanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:35
Koncepcja cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna, coraz częściej pojawia się w wizji miast przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń