Mapy USE-IT - dzięki nim poznasz miasto jak lokals

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 11:50
Mapy USE-IT to alternatywne przewodniki miejskie tworzone przez mieszkańców miast dla młodych zagranicznych turystów. - Są w języku angielskim, bezpłatne i niekomercyjne - mówi Iga Skolimowska, ze stowarzyszenia Olsztyn 2.0. - My z przyjaciółmi stworzyliśmy mapę Olsztyna, i zachęcamy innych do działania.
Iga Skolimowska ze Stowarzyszenia Olsztyn 2.0 opowiada o mapach USE IT.
Iga Skolimowska ze Stowarzyszenia Olsztyn 2.0 opowiada o mapach USE IT.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • USE-IT to mapy skierowane do młodych ludzi.
  • Ich historia zaczęła się w latach 70. w Kopenhadze. 
  • Potem lawinowo mapy zaczęły pojawiać się w innych miastach Europy. 
  • Od 2009 roku wydawane są w ujednoliconej formule i pod wspólnym szyldem USE-IT. 
  •  W Czwórce o mapach opowiada Iga Skolimowska ze Stowarzyszenia Olsztyn 2.0, która jest współtwórczynią mapy USE-IT Olsztyna. 

Mapy USE-IT tworzone są przez młodych dla młodych. Obok krótkiego rysu historycznego miasta można na niej znaleźć subiektywne rekomendacje klubów, miejsc rekreacji, kultury, punkty gastronomiczne i inne miejsca warte polecenia przez lokalsów.  

USE-IT - kiedy powstały pierwsze mapy?

Pierwszy tego typu przewodnik powstał w latach 70. w Danii, a powodem był napływ młodych ludzi, w większości hipisów, do Kopenhagi.

- W tamtym czasie Kopenhaga była bardzo popularna i pojawiało się niej wielu ludzi nieznających duńskiego i bez większych funduszy. Władze miasta zastanawiały się, jak ich trochę zasymilować i pokazać stolicę Danii w ciekawy sposób - opowiada gość Czwórki. - Stworzono więc przewodnik - mapę, która opowiadała o tym, jak zachowywać się w Kopenhadze, jakie zwyczaje panują, gdzie tanio zjeść, gdzie tanio się przespać i gdzie spotkać innych młodych ludzi. Pojawiły się tam więc podstawowe informacje, jakie mogłyby się przydać zwiedzającym to miasto.

Pomysł tak się spodobał, że podobne przewodniki powstały w innych europejskich miastach, m.in. Oslo i Londynie. W 2009 roku postanowiono więc je ujednolicić. Wszystkie mapki mają ten sam format, a ich znakiem rozpoznawczym jest napis "Free map - for young travellers".


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez USE-IT (@useitmaps)


- Pierwsza mapka w Polsce powstała w Warszawie, około 2012 roku wykonała ją Fundacja Bęc Zmiana. Niestety dotychczas nie doczekała się wznowienia. Mieliśmy po 18 lat, kiedy na wycieczce odkryliśmy mapę Pragi. Zachwycił nas ten pomysł i uznaliśmy, że Olsztyn też powinien coś takiego mieć - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Olsztyn przecież turystycznie jest superperełką, o której niewiele osób wie. Obok zabytków mamy jedenaście jezior. To po prostu raj dla ludzi, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas i nie tylko. Wtedy uznaliśmy, że spróbujemy. Chwilę to trwało, ale w końcu 2018 roku się udało, i od tamtego czasu wydaliśmy trzy mapki, a ostatnio pojawił się też Wrocław.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez USE-IT (@useitmaps)


Rzetelnie sprawdzone miejsca

Iga Skolimowska zaznacza, że do prac przy mapie zespół podchodzi rzetelnie, starając się wybrać najbardziej atrakcyjne dla młodych ludzi miejsca.

- Każdy ma swoje ulubione lokalizacje, To nie są tylko bary, restauracje, ale też miejsce spacerów, wyjścia z psem, na rower i inne. My zawsze musimy się kierować tym, żeby to były miejsca ciekawe dla młodych, raczej niedrogie, ale wyjątkowe - tłumaczy. - Wskazujemy więc najfajniejsze miejscówki, które czymś się wyróżniają. Sprawdzamy oczywiście, czy faktycznie zasługują na to, żeby się na mapie znaleźć.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez USE-IT (@useitmaps)


Wiele z miast doczekało się wznowień mapy. Do tych, które mogą się pochwalić największą liczbą edycji, należą Praga i Oslo. Wszystkie mapki są dostępne na stronie use-it.travel, gdzie można je pobrać w wersji elektronicznej. Niedługo powstanie także nowa aplikacja mobilna.

Posłuchaj
13:29 CZWORKA/Pierwsze słyszę - mapki USE IT 28.03.2024.mp3 O mapach USE IT opowiada Iga Skolimowska ze Stowarzyszenia Olsztyn 2.0 (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Mapa USE-IT - możesz ją stworzyć

Gość Czwórki zachęca do tworzenia map swoich miast i dołączenia do społeczności USE-IT. - To jest świetna przygoda, i też można zrobić coś fajnego dla swojego miasta. Jeśli ktoś chciałby się tego podjąć, to pomożemy. Można się z nami skontaktować przez stronę internetową albo media społecznościowe - mówi Iga Skolimowska. - W ogóle USE-IT jest siecią, która się ze sobą kontaktuje. Co roku mamy spotkania w innym mieście, podczas których można trochę pozwiedzać i poznać świetnych ludzi z całej Europy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Iga Skolimowska (Stowarzyszenie Olsztyn 2.0)

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor

Czytaj także

Rusz w Polskę na randkę. Odkryj nieznane: Bydgoszcz, Gdynię czy Podlasie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 11:41
- Polska to dobry kraj na city break. Mamy tu sporo nieoczywistych miejsc - mówi Mikołaj Gospodarek, podróżnik i fotograf. - "City" u nas to nie tylko oczywiste Warszawa i Kraków, ale też Bydgoszcz czy Gdynia. One świetnie nadają się na randki - poleca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenezuela. "W tym kraju świętować można cały rok"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 15:30
Decyzją prezydenta Nicolasa Maduro w tym roku w Wenezueli Boże Narodzenie rozpoczęło się w listopadzie i potrwa do końca grudnia. - I bez tego nakazu Wenezuelczycy świętowali dużo wcześniej niż na przykład my, Polacy - opowiada podróżniczka i blogerka Ada Jarczyk. - Tutaj Boże Narodzenie celebruje się od 1 grudnia, czasami nawet do początku karnawału. 
rozwiń zwiń