Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Czas i skład mają znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 09:52
24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważny dla zdrowia człowieka jest ten pierwszy w ciągu dnia posiłek. Niedawno badacze ustalili optymalną godzinę jedzenia śniadania, naukowcy jednak są zgodni - najistotniejsze jest, co jemy. 
Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia
Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dniaFoto: shutterstock/K2 PhotoStudio
  • Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Jego pozycję umacnia Europejski Dzień Śniadania, obchodzony 24 kwietnia. 
  • Jego znaczenie jest także istotne w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych. 
  • Naukowcy zalecają, by śniadanie zjeść do godziny po przebudzeniu, ale są też tacy, którzy wyznaczają konkretną godzinę - 7.11. 
  • Ważniejsze, zdaniem ekspertów, jest nie godzina jedzenia śniadania, ale to, co ląduje na naszym talerzu - ważne, by nie była to tylko kawa.

"Śniadanie zjedz jak sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi" - to tylko jedno z wielu polskich powiedzonek konstytuujących królewską rolę śniadania w naszym dziennym rozkładzie żywienia. Mówi się, że to właśnie ten posiłek powinien być dla nas najważniejszy, bo to on odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii do naszego organizmu. Jego znaczenie jest także istotne w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych. 

O której jeść śniadanie?

Naukowcy zwracają uwagę, że pora śniadania też może mieć znaczenie. Okazuje się, że jedzenie późnych śniadań może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jedno z badań wskazuje, że u osób, które jedzą ten posiłek po godzinie 10, ryzyko wystąpienia zawału serca jest o 28 procent wyższe niż w przypadku tych, które jedzą je wcześniej. 

- Generalnie osoby, które nie jedzą śniadań, mają gorsze nawyki żywieniowe - tak ogólnie można powiedzieć - tłumaczy Paula Gosa z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. - Tu nie chodzi tylko o niejedzenie śniadań, a tego konsekwencje. Bardzo często, gdy pominiemy śniadanie, to w ciągu dnia pojawiają się jakieś szybkie przekąski, batoniki. Wieczorem jemy duży, sycący posiłek, który odcina nas energetycznie, stajemy się ospali. To działa trochę jak efekt domina.


Posłuchaj
03:05 czwórka pierwsze słyszę 24.04.2024 śniadanie 7.17.mp3 O której zjeść śniadanie i co powinno trafić na nasz talerz? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Poszukując najlepszej pory na jedzenie śniadań, spotkamy się z zaleceniami, by jeść ten posiłek do godziny po przebudzeniu. Naukowcy z Forza International Group twierdzą, że optymalną godziną na jedzenie śniadania jest 7.11. Ich zdaniem, aby utrzymać prawidłową masę ciała, pierwszy posiłek powinniśmy jeść właśnie wtedy.

- Naukowcy lubią konkrety i lubią nas nimi zarzucać - ocenia Paula Gosa. - Przede wszystkim uważam, że statystyczny Polak, czyli taka osoba, której wyliczyliśmy tę dokładną godzinę, nie istnieje. Jeśli ktoś je śniadanie dwie godziny od wstania, to jest OK, jeśli ktoś wstaje o 8, a śniadanie je o 12 i nie przekłada się to na jakieś konsekwencje - to też jest dobrze. 

Co zjeść na śniadanie i dlaczego nie tylko kawę?

Najważniejsza, zdaniem ekspertów, jest nie godzina jedzenia śniadania, ale to, co ląduje na naszym talerzu. - Dobrze by było, gdyby nie była to sama kawa - podkreśla ekspertka w rozmowie z Martyną Ogonek. - Kawa, wpadająca na puste ściany żołądka, może działać podrażniająco - niektóre osoby nie będą widziały tej różnicy, inni odczują dyskomfort, który pod wpływem stresu może się nasilać. 

Paula Gosa nie zachęca nas do ogromnych porannych posiłków. Podkreśla, że do kawy możemy zjeść jogurt z domową granolą czy jakąś kanapkę. 

Czytaj także:

- Dobrze jest znaleźć czas na śniadanie rano, aby zwolnić, mieć dla siebie te 10-15 minut - podpowiada. - Możemy próbować wdrożyć śniadania w nasz poranny rytuał. Czasem rano nie mamy apetytu, ale spróbujmy przez miesiąc wdrażać taki zwyczaj - nasz organizm powinien się przyzwyczaić - poleca. 

Europejski Dzień Śniadania

Europejski Dzień Śniadania to okazja, by przypominać o tym, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia człowieka odgrywa ten posiłek. Organizowany jest od 2012 roku. Dzień ten promuje ideę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, który dostarcza organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W ramach obchodów organizowane są różnorodne kampanie społeczne, konkursy czy spotkania edukacyjne.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 24.04.2024 

Godzina emisji: 7.17

pj/gov.pl/wmkor

Czytaj także

Centrum Dietetyczne Online - darmowe e-wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 10:34
Nasz styl życia wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna, spokojny sen, prawidłowa dieta to sekret dobrego samopoczucia. Pracownicy Centrum Dietetycznego Online i ich darmowe porady pomogą sprawnie wdrożyć to w życie. Zapisz się na darmową wizytę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń