Tajniki języka polskiego i muzyka - zacznij dzień z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 07:25
W audycji m.in. zaprosimy na kolejną odsłonę cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", porozmawiamy też o cyberprzestępczości i zaprosimy na festiwal muzyczny.  
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać CzwórkiFoto: shutterstock/Maria Markevich

Wtorkowy program rozpoczniemy od tematu cyberprzestępczości. Okazuje się, że hakerzy są w stanie odblokowywać niektóre telefony na odległość. Całość opiera się na przesyłaniu odpowiednich sygnałów elektromagnetycznych. Przy ich pomocy możliwe jest symulowanie gestów, takich jak stukanie czy przesuwanie palcem po ekranie. Metodę nazwano GhostTouch. O szczegółach opowie Martyna Ogonek.

W audycji także pojawi się cotygodniowy cykl Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym w każdy wtorek i czwartek poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzimy, co się kryje za określeniem "ropucha”. Rapucha, gropucha, chropucha - wszystkie te nazwy określają jednego z mieszkańców polskich łąk i ogródków - ropuchę. Ropuchy są równie nieatrakcyjne zewnętrznie co pożyteczne. Skąd się wzięło to słowo? To sprawdzi Martyna Matwiejuk.

Po godzinie 8.00 rozmowa o edukacji. Od września 2023 do szkół średnich wejdzie nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie", który zastąpi "Podstawy przedsiębiorczości". Nie tylko nazwa będzie nowa, ale też forma i zakres umiejętności, które zdobywać będą uczniowie. W ramach "Biznesu i zarządzania" uczniowie pracować będą w zespołach nad projektami. W programie znajdą się też ekonomia, finanse osobiste, funkcjonowanie rynku pracy, prawo. O szczegółach porozmawiamy z Ewą Siemińską, z Fundacji Zwolnieni z Teorii, która będzie gościem Czwórki.

Zobacz także: 

W audycji także zaprosimy na Mystic Festival, który wystartuje 7 czerwca w Gdańsku. W ciągu czterech dni na pięciu festiwalowych scenach wystąpi ponad 90 zespołów. Wśród nich Voivod, Meshuggah, Ghost i Carpathian Forest. O programie festiwalu więcej powie Tomasz Ochab, który będzie gościem Kamila Jasieńskiego.

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na serwis kulturalny, przegląd prasy i serwis sportowy.


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (05.06) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Zobacz więcej na temat: Czwórka język polski Chiny
Czytaj także

Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:32
Ferie trwają, a z powodu pandemii większość z nas niestety spędza je w sieci. To świetny moment, by sprawdzić, jakie książkowe skarby kryją nasze domowe półki i założyć… klub książkowy z rodziną i znajomymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co po "śpiulkolocie", "alternatywce" i "dzbanie"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:16
Rozpoczęła się siódma edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Można zgłaszać swoje propozycje, a potem wybierać z najlepszej dwudziestki. Jakie słowa mają szansę?
rozwiń zwiń