Szkoła Młodej Krytyki. "Wiosną nauczymy się, jak robić radio"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 11:30
Szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier poprowadzą spotkania dla młodych dziennikarzy w warszawskiej Big Book Cafe. Wiosenny semestr Szkoły Młodej Krytyki poświęcony będzie przekazowi audio i tworzeniu podcastów. 
Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny dla ludzi młodych, ale nie tylko (zdj. ilustracyjne)
Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny dla ludzi młodych, ale nie tylko (zdj. ilustracyjne)Foto: Stock-Asso/Shuttestock
  • Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski projekt edukacyjny przygotowany z myślą o młodym pokoleniu.
  • Spotkania i warsztaty odbywają się w Big Book Cafe w Warszawie.
  • Wiosenna odsłona będzie poświęcona dziennikarstwu radiowemu i podcastom.
  • Wśród zaproszonych gości Justyna Dżbik-Kluge, Agnieszka Szwajgier, Michał Nogaś, Maciej Okraszewski i Łukasz Wojtusik.

Szkoła Młodej Krytyki - co to jest i kto może wziąć w niej udział?

Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski projekt edukacyjny przygotowany z myślą o młodym pokoleniu. Twórcze zajęcia uczą praktycznych umiejętności - rozumienia przekazów medialnych oraz świadomego tworzenia oryginalnych treści.

- Zależy nam, żeby to był twórczy dialog prelegentek i prelegentów z uczestnikami spotkań, a rozmowa o tym, w jaki sposób korzystamy z mediów, ma być tego głównym elementem - mówi Julia Rzemek z Fundacji Nie Boli. - Szkoła Młodej Krytyki to coś więcej niż warsztaty dziennikarskie i opowieść o tej sztuce. To pomysł na to, jak w ogóle rozmawiać o świadomym odbiorze mediów. Z jednej strony pokazujemy młodym ludziom, jak z mediów korzystać, a z drugiej - dajemy wgląd do warsztatu dziennikarskiego i praktyczne umiejętności.

Wiosenna odsłona będzie poświęcona dziennikarstwu radiowemu i podcastom. Pierwsze zajęcia w nowym semestrze odbędą się już w sobotę 6 kwietnia. W części warsztatowej uczestniczyć mogą osoby w wieku 17-25 lat, część wykładowa jest otwarta dla wszystkich.

Posłuchaj
09:32 CZWÓRKA Pierwsze slysze - big book 03.04.2024.mp3 Szkoła Młodej Krytyki - o projekcie opowiadają reportażystka Agnieszka Szwajgier i Julia Rzemek z Big Book Cafe (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Agnieszka Szwajgier: radio ciągle jest w stanie nas zaskoczyć

Dziennikarka radiowa i reportażystka Agnieszka Szwajgier poprowadzi spotkanie wokół reportażu.

- Wydawać by się mogło, że reportaż jest słowem zapomnianym i trochę niechcianym. Z mojego doświadczenia wynika, że wcale tak nie jest - zaznacza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Młodzi ludzie, poznając świat reportażu, doświadczają czegoś zupełnie nowego, jeśli chodzi o dźwięk. Nagle okazuje się, że mikrofon ma plany, że dźwięk może dochodzić do nas z różnych miejsc i że w różne miejsca może nas przenosić.

PODCASTY W CZWÓRCE - sprawdź >>>

Na współczesny reportaż duży wpływ ma rozwój podcastów - dodaje Agnieszka Szwajgier. - Moim zdaniem te dwa światy powinny się przenikać, choć wiem, że niektórzy koledzy radiowcy się na to obrażają. Chodzi im głównie o jakość i niski próg wejścia. Tymczasem ja uważam, że możemy wiele nauczyć się od podcasterek i podcasterów. To są treści na żądanie, do których dostęp mamy wtedy, kiedy chcemy. Natomiast przewagą radia nadal jest to, że ciągle może nas zaskoczyć.  

Jak zmienia się radio publiczne?

Warsztaty poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, nowa szefowa radiowej Czwórki. Zakończą się one nagraniem podcastów, które zostaną opublikowane na kanałach Big Book Cafe. - Mamy grono świetnych wykładowców-opowiadaczy, którzy radio dobrze znają i są elementem przemian, które w radiu następują - podkreśla Julia Rzemek. - A to, w jaki sposób zmienia się teraz radio publiczne, na pewno będzie jednym z wątków wiosennego semestru Szkoły Młodej Krytyki.    

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Julia Rzemek (Fundacja Nie Boli), Agnieszka Szwajgier (reportażystka, Radio 357)

Data emisji: 03.04.2024

Godzina emisji: 8.30

kul/wmkor

Czytaj także

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:40
Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 11:00
Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
rozwiń zwiń