X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przepis na dobry kryminał

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 14:35
Ciekawość, kto zabił - to według Ryszarda Ćwirleja sposób na napisanie porywającej, tajemniczej i trzymającej w niepewności książki.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Ćwirlejem - autorem kryminału "Ręczna robota"

30 sierpnia gościem Kasi Dydo i Kuby Kukli był Ryszard Ćwirlej, autor książki "Ręczna robota". W "Stacji Kultura" zdradził słuchaczom, jak napisać dobry kryminał, wyjaśnił, czemu akcja jego książki rozgrywa się w Poznaniu i odparł zarzuty krytyków, którzy określili jego książkę, jako "neomilicyjną".

- Ten kryminał wyszedł zupełnie przypadkowo  – wyznaje autor. Wspomina, że podczas porządkowania plików w komputerze natrafił na ciekawy opis sceny morderstwa, który stworzył parę lat temu. Po uważnej lekturze doszedł do wniosku, że "fajnie się zaczyna" i postanowił dopisać resztę opowieści. - Ciekawy byłem, kto zabił – dodaje – więc trzeba było napisać ciąg dalszy.

Właśnie taka "ciekawość" ma być sposobem na napisanie dobrego kryminału. Intryguje, pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego pisania. Autor przyznaje, że nigdy nie wie, jak zakończy się akcja jego książki. Dowiaduje się tego wraz z czytelnikami dopiero na końcu.

Akcja "Ręcznej roboty" osadzona jest w Poznaniu w późnych latach osiemdziesiątych. Dlaczego tam? Ryszard  Ćwirlej miał już dość tego, że miastem najczęściej opisywanym przez pisarzy jest Warszawa i postanowił, że tłem jego historii będzie inne miejsce. Poznań to miasto, w którym się wychował i które zna właśnie z czasów późnego PRL-u. Przechadzał się jego ulicami i parkami, które później wiernie odtworzył na kartach kryminału. Dzięki tym doświadczeniom opisy budynków czy ulic są bardzo wiarygodne, a fabuła wzbogacona o wiele szczegółów.

Gość "Stacji Kultura" nie boi się, że zostanie mu przypięta łatka twórcy powieści milicyjnych czy - według krytyków - "neomilicyjnych". Autor tłumaczy, że nie gloryfikuje on tej formacji tak, jak robili to pisarze w latach siedemdziesiątych. - Starałem się pokazać ludzi z krwi i kości  – wyjaśnia. Bohaterów opisuje tak, jak ich pamięta.

"Ręczna robota" to trzeci kryminał Ryszarda Ćwirleja. Zdradził on jednak na antenie, że właśnie skończył pisać kolejną książkę. Jej akcja rozgrywa się w 1988 roku na festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie. Nie przypadkowo pisarz wybrał to miejsce i ten czas – sam brał udział w tamtej edycji imprezy. To daje nam prawo oczekiwać kolejnej "autentycznej" książki, pełnej opisów sytuacji znanych z autopsji. "Mocne uderzenie" ma być kontynuacją przygód milicjantów z Poznania, a więc pojawią się w niej znani czytelnikom bohaterowie np. Teofil Olkiewicz. Czekamy na publikację.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohaterowie bajek trafią na cokoły

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 15:35
W Łodzi powstaje szlak "znaczony" pomnikami bohaterów animowanych filmów ze studia Se-ma-for.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen łódzkiej filmówki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 12:48
"To nie są łagodne rybki, które łykają, co się im podsunie" – rektor łódzkiej PWSFTViT Robert Gliński o jej studentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej punkowo i bardziej elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 13:23
Muzycy Cool Kids Of Death zapewniają, że ich nowa płyta będzie bardziej zróżnicowana brzmieniowo od poprzednich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła kampania "Nasze dzieci w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 11:01
Akcja ma zwrócić uwagę rodziców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kamerą w afrykańskim tyglu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 08:35
30 września w Warszawie rozpocznie się V Przegląd Filmów Afrykańskich Afrykamera 2010. Na stronie festiwalu trwa internetowe głosowanie nad repertuarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła akcja "Nasze dzieci w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 11:01
Kampania ma zwrócić uwagę rodziców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w internecie.
rozwiń zwiń