X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hacker nie włamuje się do systemu – on go ulepsza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 09:00
Miejsca zwane "Hackerspace" można znaleźć na całym świecie, a powstały… wcześniej niż komputery. O założonej w Krakowie Fundacji Hackerspace i o tym, kim właściwie jest haker opowiadają na antenie Czwórki Maria Skrzypek i Mirosław Woźniak.
Audio
Hacker nie włamuje się do systemu  on go ulepsza
Foto: Glow Images/East News

 – W rozumieniu społeczności Hackerspace, hacker nie jest kimś, kto włamuje się do komputerów; Tak nazywamy ludzi, którzy lubią znać mechanizm działania różnych urządzeń, niekoniecznie komputerów, i w dodatku, umieją rozłożyć takie urządzenie, naprawić, bądź ulepszyć i złożyć z powrotem – zdradza Maria Skrzypek. – Haker to także programista, który poświęca wiele czasu na zdobycie pewnych umiejętności lub po godzinach przygotowuje różne projekty.

Pierwsi hakerzy pojawili się w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś w krakowskim miejscu zwanym Hackerspace spotykają się nie tylko informatycy i eksperci od innych urządzeń elektronicznych, ale również przedstawiciele zupełnie odmiennych zawodów.

– Dyskutują, wymieniają się informacjami, razem niektóre sprzęty naprawiają… – wyjaśnia Maria Skrzypek.

Ich "zabawkami" są nie tylko komputery. – Mamy też różne inne urządzenia, od wiertarek po maszyny do szycia... – mówi Mirosław Woźniak. – Myślę, że specyfikę naszego Hakerspace'a najlepiej oddaje słowo "warsztat". Uczymy innych i sami chcemy się czegoś nauczyć.

Okazuje się, że Hackerspace w Krakowie cieszy się dużą popularnością. – Wśród ludzi różnych środowisk obserwujemy spore zainteresowanie – zapewnia Mirosław Woźniak. – Trafiają do nas osoby spoza naszej społeczności. Kiedyś na jedno wydarzenie przyszło 70 osób, a drugie tyle się już nie dostało. Ale nikogo nie traktujemy, jak intruza. Przeciwnie, staramy się wprowadzić nową osobę do społeczności .

By dowiedzieć się więcej o społeczności i przestrzeni "Hackerspace" posłuchaj nagrania rozmowy z gośćmi "Na cztery ręce", klikając w załączony plik dźwiękowy.

(mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hakerzy wykradli informacje dot. terroryzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:20
Scotland Yard zapewnia, że Zespołowi Trucizna nie udało się naruszyć żadnych tajemnic, a całą akcję określa mianem "wandalizmu telefonicznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy atakują podszywając się pod stróżów prawa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 06:15
Policja deklaruje pomoc, ale pod warunkiem oddania komputera w ręce policyjnych biegłych na kilka tygodni - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symantec: 7 najważniejszych prognoz dla MŚP

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:09
W 2012 roku hakerzy uznali firmy z sektora MŚP za podmioty, które mogą pełnić rolę „kanału” umożliwiającego ataki na większe przedsiębiorstwa. Liczba ukierunkowanych działań wymierzonych w firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników podwoiła się, w połowie roku wzrastając do 36 proc. wszystkich zorientowanych ataków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklana kula idzie w odstawkę. Teraz przyszłość pokaże komputer

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:20
Naukowcy z Izraela i amerykańscy informatycy połączyli siły i stworzyli prototyp programu, który na podstawie analizy wiadomości z minionych dni, miesięcy i lat jest w stanie przewidywać przyszłe wydarzenia i zjawiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial za 100 mln dolarów, którego nigdy nie zobaczysz w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 15:00
Jeden z nich wyreżyserował "Podziemny krąg" i "Siedem", drugi ma na koncie fantastyczna rolę w "American Beauty". Teraz David Fincher i Kevin Spacey spotkali się na planie "House of Cards"
rozwiń zwiń