Kotor - klejnot Bałkanów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 12:40
Niedaleko, tanio, kameralnie i słonecznie przez większość roku. Czarnogóra to kolejne europejskie państwo, do którego Polacy wybierają się coraz chętniej. A jednym z najbardziej magicznych miejsc tego kraju jest Kotor - najdalej na południe położony fiord Europy. 
Kotor jest jednym z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry.
Kotor jest jednym z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry. Foto: Martyna Matwiejuk
  • Kotor leży w Czarnogórze i należy do najbardziej malowniczych zakątków Bałkanów.
  • Klejnot Czarnogóry zachwyca turystów pięknymi widokami i zabytkami.
  • Latem ściągają tu tłumy, dlatego do Kotoru najlepiej wybrać się wiosna lub wczesną jesienią. 

Bałkany w pigułce

Czarnogóra jest niewielkim państwem, o którym niektórzy mówią, że to "Bałkany w pigułce". Góry spotykają się tu z morzem, panuje wyjątkowy mikroklimat. Góry Dynarskie wyglądają naprawdę zjawiskowo, a kurorty nad Adriatykiem to miejsca, które mogłyby aspirować do miana tych najwspanialszych. Dla imprezowiczów atrakcją będzie miasto Budwa z ciągnącą się wzdłuż plaży promenadą, która stanowi imprezowe centrum Czarnogóry. Turystów, którzy szukają miejsc magicznych, zachwyci Kotor - jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast. Leży ono w zatoce nazywanej najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy i często porównywane jest z chorwackim Dubrownikiem.


Kotor leży u podnóża górn Lovcen, nad turkusowym morzem Adriatyckim. Kotor leży u podnóża górn Lovcen, nad turkusowym morzem Adriatyckim.

Kotor zwiedzaj w wygodnych butach

Naturalnym sposobem odkrywania Kotoru jest spacer po historycznej części miasta. Bardzo łatwo jest tu stracić orientację, ale warto się zgubić - przekonuje podróżniczka i dziennikarka Martyna Matwiejuk. - Główną atrakcją miasta są średniowieczne mury, na które można się wspiąć. Bilet kosztuje 8 euro i trzeba pamiętać o wygodnych butach.  

Sprawdź też:

Skąd wzięły się koty w Kotorze?

Odwiedzających przyciąga plątanina kamiennych korytarzy starówki, bliskość gór i morza, a także wyjątkowi mieszkańcy - koty. - Choć nazwa miasta brzmi podobnie jak nazwa zwierząt, to jednak wzięła się od starożytnego słowa oznaczającego "gorąco" - wyjaśnia autorka audycji. - Ale kotów w Kotorze nie brakuje, co ma związek ze średniowieczną historią miasta. Ponoć w tamtym czasie na jednego mieszkańca przypadały aż dwa koty. Były potrzebne do walki z myszami i szczurami, z którymi Kotor, jako miasto portowe, miał duży problem. Do dziś koty cieszą się tu olbrzymim szacunkiem i mają nawet swoje muzeum.


Koty w Kotorze traktowane są na specjalnych zasadach. Koty w Kotorze traktowane są na specjalnych zasadach.

Wakacje w Czarnogórze

Ania, autorka bloga Balk-ann.pl, z wykształcenia jest bałkanistką i od dwóch lat na stałe mieszka w Czarnogórze. - Z roku na rok Czarnogóra cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Obserwuję to od 2018 roku, odkąd zostałam rezydentką jednego z biur podróży - wspomina gość Czwórki. - Na początku był to dla turystów egzotyczny kraj, po którym nie wiedzieli do końca czego się spodziewać. Dziś coraz więcej osób organizuje sobie wakacje na własną rękę, żeby jeszcze lepiej poznać Czarnogórę. To niewielki kraj, więc podczas 7-dniowego pobytu można zobaczyć go w całości. Zachęcam, żeby to robić także poza sezonem. Jest mniejszy tłok, niższe ceny, a pogoda cały czas wspaniała, bo słonce towarzyszy nam przez większość roku. 

Jedna z uliczek Kotoru Jedna z uliczek Kotoru
Posłuchaj
18:35 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - kotor 17.06.2023.mp3 Kotor - magiczne miejsce w Czarnogórze (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Ania (autorka bloga Balk-ann.pl)

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 10.11

kul/kc

Czytaj także

Bornholm. "Dla Duńczyków to najbardziej egzotyczne miejsce w ich kraju"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 13:40
Dawno temu, na północy Europy - na styku dwóch płyt tektonicznych - pojawiło się niepozorne wypiętrzenie. Czterysta milionów lat później znamy je jako wyspę, która przyciąga miłośników świętego spokoju, rowerowych wypraw i wędzonego śledzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci wspinają się na wieżę, a Kafka kręci głową. Co zobaczyć w Pradze?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 12:00
Miasto mostów, intrygujących pomników i nietypowych budowli. W Pradze zobaczymy największy na świecie zamek, słynny most Karola, największy stadion, który pomieści około 250 tysięcy widzów oraz głowę Franza Kafki. 
rozwiń zwiń