Migracje ludzi są częścią historii ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 10:30
Zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, poszukiwanie lepszego życia - to tylko niektóre przyczyny migracji ludności. - Jest wiele uprzedzeń związanych z tym tematem. Należy zwrócić uwagę, że na przestrzeni dziesiątków tysięcy lat te przepływy były zawsze i niesamowicie wzbogaciły ludzkość - mówi Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. 
Ludzie migrują od tysięcy lat
Ludzie migrują od tysięcy latFoto: shutterstock/Lumiereist

Świat bez granic

- Migracje były z nami zawsze. Przez większą część historii ludzkości były niczym nieskrępowane, dlatego ludzie zasiedlili całą ziemię - mówi gość audycji. - Dopiero narodziny XIX-wiecznej biurokracji, a później totalitaryzmy XX wieku i zaawansowane metody ochrony granic doprowadziły do kontrolowania przemieszczania się ludności.

Specjalista zwraca uwagę, że mur berliński stał się najbardziej drastycznym symbolem tego, że współcześni ludzie nie mają swobody przemieszczania się. - My się tą swobodą cieszymy jako obywatele Unii Europejskiej w strefie Schengen i mamy bezwizowy dostęp do większości krajów - tłumaczy. - Pracując przy różnych projektach światowych, wybiegających na wiele dekad w przyszłość, widzę wyraźnie, że jest ogromne pragnienie tego, żeby swobodny przepływ był bardziej powszechny. Póki co absolutnie go nie ma i nie ma żadnych perspektyw, żeby się w najbliższych latach pojawił. Mamy więc paszporty, a także w niektórych przypadkach fizyczne zapory, których nie da się przekroczyć.


Emigracja wynika z potrzeby

Temat emigracji to szerokie zagadnienie. Przez wieki ludzkość migrowała w poszukiwaniu pożywienia, potem źródeł utrzymania i chęci poprawy sytuacji ekonomicznej, a także z powodów politycznych i wojen.

- Z taką migracją mieliśmy w Polsce do czynienia po wybuchu wojny na Ukrainie. Obecnie uchodźców zostało u nas mniej niż dwa miliony. Wcześniej mieliśmy także uchodźców uciekających przed konfliktami. Jednak w zasadzie ich nie widzieliśmy, bo oni byli, ale byli trochę niewidzialni - tłumaczy gość Czwórki. - Czeczeńcy, Afgańczycy czy przedstawiciele innych nacji, np. azjatyckich, byli wśród nas, ale przebywali w ośrodkach migracyjnych, które zajmowały się kontrolą ich statusu azylanckiego. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której w większych i mniejszych miastach ukraińskich uchodźców jest bardzo wielu. To, co jest codziennością państw zachodnich, do których emigrowali także Polacy, zaczyna się także u nas.

Zobacz także:


Zmiany klimatu przyczyną migracji

Mieszanie się nacji, przenikanie, zmiana granic jest procesem ciągłym. Każda epoka ma swoje motywacje, według eksperta obecnie wchodzimy w erę zupełnie nowych migracji związanych ze zmianą klimatu. Eksperci podkreślają, że migracje klimatyczne staną się w niedługim czasie zjawiskiem globalnym. Z raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wynika, że już teraz liczba emigrantów klimatycznych jest pięciokrotnie wyższa niż uchodźców wojennych. - Na  kuli ziemskiej, tam, gdzie podniosą się poziomy mórz i oceanów, ludzie będą się ewakuować. Mówi się o tym w kontekście państw wyspiarskich na Oceanie Indyjskim czy na Karaibach, ale to dotyczy również innych obszarów - zauważa gość audycji.


Posłuchaj
25:58 Czwórka/Świat 3.0 - migracje 17.04.2023.mp3 Kacper Nosarzewski o migracji (Świat 3.0/Czwórka)

 

Nie z obawą, lecz z nadzieją

Rozmówca Weroniki Puszkar powołuje się na książkę "Kolejna wielka migracja" Soni Shah, która argumentuje za przyszłością, w której migracja będzie źródłem nie obaw, lecz nadziei. Kacper Nosarzewski zwraca uwagę, że z migracji, wbrew obawom niektórych, mogą płynąć liczne korzyści. - To nie tylko możliwość poznawania innych kultur i języka, ale także dodatkowe ręce do pracy, których w takim kraju jak Polska cały czas brakuje - tłumaczy. - Są autorzy analizujący migracje z perspektywy ekonomicznej, którzy twierdzą, że tak naprawdę największą korzyść globalnie dla wszystkich przyniosłoby zniesienie wszelkich ograniczeń i stworzenie globalnego rynku pracy, który jest absolutnie otwarty i wtedy rosną korzyści ekonomiczne dla państw i jednostek.


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kacper Nosarzewski (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 16.04.2023

Godzina emisji: 13.15

aw


Czytaj także

Uważaj, co pierzesz. Czy pranie może zagrażać Arktyce?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 15:30
Badania przeprowadzone na Kole Podbiegunowym wykazały, że Arktyka jest coraz bardziej zanieczyszczona. Źródłem zanieczyszczenia mają być mikroplastikowe włókna pochodzące najprawdopodobniej z prania odzieży syntetycznej w Europie i Ameryce Południowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oś Ziemi się przesuwa. To naturalne zjawisko przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:35
Naukowcy wykazują, że od 1980 roku bieguny naszej planety zmieniły swoje miejsca. Oś Ziemi przesunęła się o około 4 metry. To zjawisko naturalne, ale mocno przyspieszyło przez zmiany klimatyczne i to niepokoi naukowców. 
rozwiń zwiń