Nowe Technologie

Adam Andruszkiewicz: zamierzamy zwiększyć ochronę dzieci przed zjawiskiem patostreamingu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 12:53
- Chcemy chronić dzieci i młodzież przed niebezpiecznymi treściami w sieci. Będziemy rozmawiać nie tylko z administratorami platform społecznościowych, żeby takie treści eliminowali ze swoich serwerów, ale także z rodzicami, by zwracali uwagę, co w sieci oglądają ich pociechy - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji. 
Audio
  • 26.06.19 Adam Andruszkiewicz: chcemy ograniczać zjawisko patostreamingu w sieci

We wtorek Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło uruchomienie "Ogólnopolskiego programu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym". Resort chce ostrzegać przed niebezpiecznymi treściami, na jakie dzieci i młodzież mogą natknąć się w sieci. Przede wszystkim chce chronić przed zjawiskiem patostreamu, czyli wulgarnymi, poniżającymi i pełnymi przemocy materiałami, które są nadawane na żywo w internecie.

hejt hate nienawiść bullying wyśmiewanie FREE 1200_660.jpg
Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z patostreamerami

- Chcemy to zjawisko ograniczać. Akurat pora roku jest do tego odpowiednia, bo zaczęły się wakacje, a w tym okresie dzieci i młodzież spędzają wiele czasu w internecie - podkreślił Adam Andruszkiewicz.

Wyjaśnił, w jaki sposób państwo zamierza walczyć z nieodpowiednimi dla młodocianych treściami w internecie. - Chcemy to robić dwutorowo. To rozmowy z administratorami platform społecznościowych, by takie treści eliminowali ze swoich serwerów, a także rozmowy z rodzicami, by zwracali uwagę, co w sieci oglądają ich pociechy i na jakie strony wchodzą. Widzimy, że niebezpieczne zjawiska są realnym zagrożeniem, w tym także pedofilia, z którą można się zetknąć w internecie. Przypomnę, że ona nie jest problemem tylko Kościoła katolickiego, ale szerokim, dotykającym sieci. W świecie wirtualnym również trzeba na niego uważać - zaznaczył Adam Andruszkiewicz.

Gość Michała Rachonia odniósł się też do niedawnego oświadczenia Adama Bodnara. Rzecznik praw obywatelskich stwierdził, że użyte przez policję środki podczas zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Tym samym wywołał polityczną burzę.

- Dla mnie dyskusja związana ze sposobem zatrzymania Jakuba A. jest niepoważna. Adam Bodnar jako RPO powinien być przede wszystkim rzecznikiem osób najsłabszych, pokrzywdzonych. Jeśli chce zachować resztki honoru, dziś powinien przeprosić. Dlatego że uderzył w bliskich zamordowanej dziewczynki - powiedział Adam Andruszkiewicz.

Jak podkreślił, zatrzymanie osoby podejrzanej o dokonanie najcięższego przestępstwa powinno być przede wszystkim skuteczne. - Nikt Jakuba A. nie pozbawił życia. Został on zatrzymany prawidłowo i doprowadzony do organów ścigania - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/bb

------------------------------------

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 10.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Czy radzimy sobie z cyberprzemocą?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:00
Według badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jedna czwarta piętnastolatków doświadczyła cyberprzemocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Wójcik: dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 08:58
Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo. We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie Bruksela II bis, które to reguluje. - Od wczoraj będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości, który o nowe przepisy zabiegał dwa lata - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń