Polskie Radio

Bielan: przykład Francji pokazuje podwójne standardy UE ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:29
- Jeśli chodzi o sytuację we Francji, dokładnie w tym samym czasie mieliśmy demonstracje sędziów w Polsce i w Paryżu właśnie. W Polsce te kilkaset czy kilka tysięcy osób bez przeszkód manifestowało swoje poglądy, we Francji wysłano na tych ludzi policję, która ich brutalnie pobiła - powiedział w TVP Info europoseł PiS Adam Bielan.
Zamieszki na ulicach Paryża
Zamieszki na ulicach ParyżaFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Jak dodał, "to o Polsce ma się jednak odbywać debata w Parlamencie Europejskim, a o sytuacji we Francji nie".

ursula 1200 pap.jpg
Posiedzenie Komisji Europejskiej w Strasburgu. Możliwa dyskusja o Polsce

W poniedziałek Parlament Europejski odrzucił wniosek o dopisanie do porządku obrad dyskusji na temat stanu praworządności we Francji. Debaty oraz rezolucji w tej sprawie chcieli konserwatyści, w tym polscy europosłowie ze Zjednoczonej Prawicy.

Ich zdaniem we Francji ograniczono obywatelom prawo do manifestacji, co - jak zaznaczyli - jest naruszeniem podstawowych wartości unijnych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Przemoc na ulicach Francji. Europosłowie PiS chcą debaty o praworządności

Według Bielana, odrzucenie wniosku "po raz kolejny większość w Parlamencie Europejskim pokazuje, że są podwójne standardy". Eurodeputowany podkreślił, że w Unii Europejskiej "jest wiele krajów, które mają ogromny problem z praworządnością".

Zabójstwo maltańskiej dziennikarki

- Na Malcie w 2017 r. doszło do brutalnego zabójstwa znanej dziennikarki śledczej. Wszystkie dowody wskazują na to, że w to zabójstwo jest zamieszana żona premiera, a sam premier Muscat z partii socjalistycznej od trzech lat robił wszystko, żeby zatuszować to morderstwo - powiedział Bielan.

francja-1200-pap.jpg
Nie będzie debaty o praworządności we Francji. PE odrzucił wniosek

Jak dodał, wszyscy "domagają się teoretycznie" ustąpienia szefa maltańskiego rządu, ale Komisja Europejska nie podejmuje żadnych działań w tej sprawie.

Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 roku.

53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać żony premiera Muscata. Atakowała premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię.

TVP Info, paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Dziedziczak: nadzwyczajna kasta walczy o zachowanie swoich przywilejów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 17:43
- Sędziowie walczą o swoje przywileje. Ci ludzie, którzy sami siebie nazywają nadzwyczajną kastą, mają ich dużo - mówił w PR24 Jan Dziedziczak z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: prof. Grodzki używa instytucji europejskich do walki z polskim rządem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:05
- Marszałek Grodzki nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich działań. Używa instytucji zagranicznych do walki z rządem i większością Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (PiS). Sprawę komentowali także Adam Bielan (Porozumienie), Michał Woś (Solidarna Polska), Władysław T. Bartoszewski (PSL), Andrzej Halicki (PO) i Anita Sowińska (Lewica).
rozwiń zwiń