Polskie Radio

Emilewicz: powstaje fundusz gwarancyjny dla branży turystycznej, przedmurze do systemowego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 15:37
- Powstanie specjalny fundusz gwarancyjny, który pokryje zwrot pieniędzy klientom za nieodbyte imprezy turystyczne z powodu pandemii - poinformowała w piątek wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Branża turystycznie szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne.
Branża turystycznie szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/ARCH/EPA/MADE NAGI

- Wypracowaliśmy rozwiązanie, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży (turystycznej - red.) - powiedziała dziennikarzom Jadwiga Emilewicz, pytana o wcześniejsze zapowiedzi stworzenia sytemu wsparcia dla branży turystyki wyjazdowej w związku z COVID-19.

Wicepremier i minister rozwoju zwróciła uwagę, że branża turystycznie szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. - W lipcu ub.r. statystyczne biuro miało w lipcu 300 czarterów, a w lipcu br. ma 30 - podkreśliła. Dodała, że turystyka to też taki sektor, który może długo wychodzić z kryzysu, gdyż zależeć to będzie m.in. od tego, kiedy wrócą pozytywne nastroje konsumentów związane z podróżowaniem.

podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
Dynamiczna sytuacja w turystyce. Sprawdź, czego się spodziewać w czasie podróży po Europie

Minister wskazała, że "terminem zapadającym" dla branży turystycznej jest połowa września. - To czas, do którego odsunęliśmy konieczność zwrotu świadczeń za zapłacone wycieczki - przypomniała.

Pomoc z tarczy

W uchwalonej jeszcze w marcu tzw. tarczy 1.0 zdecydowano, by biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, a ci, którzy chcieliby zwrotu środków, będą musieli na to poczekać do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem. Sama branża turystyczna, szczególnie ta wyjazdowa wskazywała, że z powodu koronawirusa, odwołanych lotów, wycieczek zagranicznych ma problemy z kredytowaniem swojej działalności.
Przyznała to też Emilewicz, która powiedziała, że branża ta ma niewielkie "poduszki finansowe" i kredytuje się z wpłat na kolejne sezony.

Wicepremier poinformowała, że rząd pracuje nad stworzeniem funduszu gwarancyjnego, który służyłby do wypłaty tych zapłaconych, przedpłaconych świadczeń. Chodzi o zarezerwowane i opłacone imprezy turystyczne, które nie doszły do skutku w związku z pandemią koronawirusa.

"Przedmurze rozwiązania systemowego"

- Branża jest gotowa na powołanie takiego nowego, specjalnego funduszu - klęskowego - który służyłby na wypłaty. To nasze pomostowe, covidowe rozwiązanie ma być takim przedmurzem do trwałego rozwiązania systemowego - powiedziała.

Wicepremier wyjaśniła, że nowe rozwiązania dla branży turystycznej zostaną uregulowane ustawą, a w prace nad odpowiednim projektem jest zaangażowany premier Mateusz Morawiecki. Dodała, że w system miałby być też wprzęgnięty Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (UFG), który powstał po licznych bankructwach touroperatorów i problemach ze sprowadzeniem turystów do kraju. Jadwiga Emilewicz poinformowała ponadto, że przepisy ustawy mogą działać wstecz.

Zobacz także: bon turystyczny dostępny w te wakacje

źr. TVPInfo

pg

Czytaj także

Łatwo stać się wakacyjnym przemytnikiem. KAS radzi, jak tego uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:12
Wracając z wakacyjnych wyjazdów w naszych bagażach często przewozimy różne rzeczy z zagranicy. Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega i informuje, jak nie stać się wakacyjnym przemytnikiem, bo za niektóre "pamiątki" mogą grozić wysokie kary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Unijna lista "krajów bezpiecznych" krótsza, choć miała rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:20
Lista pozaunijnych "krajów bezpiecznych", do których możliwe są podróże w czasie pandemii zmniejszyła się do 12. Wcześniej figurowało na niej 15 państw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes ZUS: prawie 6,5 mln dzieci jest uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 09:17
- Ponad 6 tys. podmiotów jest zainteresowanych przyjmowaniem płatności za swoje usługi w formie bonu turystycznego - poinformowała w Programie 1 Polskiego Radia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. 
rozwiń zwiń