Polskie Radio

Kasia Moś & AUKSO z płytą "Moniuszko 200"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:00
Po fenomenalnym koncercie z okazji Roku Moniuszki - wyjątkowa muzyka trafiła na niecodzienną płytę! Na niej zapis z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z koncertu ku czci kompozytora. Wydała ją Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
Okładka płyty Moniuszko 200
Okładka płyty "Moniuszko 200" Foto: mat. promocyjne

Wykonawcami utworów na płucie "Moniuszko 200" są Kasia Moś oraz jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, pod batutą Marka Mosia. 

Album składa się z płyty CD i DVD w wersji koncertowej. Za warstwę muzyczną i aranżację odpowiedzialni są: Mateusz Moś (skrzypce, brat Kasi) i Mateusz Kołakowski (fortepian). Na scenie oprócz orkiestry i wokalistki pojawili się także muzycy zespołu Kasi: Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Mateusz Moś (skrzypce, wokal) Maciej Magnuski (gitara basowa, syntezator basowy Moog) i Tomasz Mądzielewski (perkusja). 

Kasia Moś & AUKSO - Prząśniczka/MONIUSZKO200 (M. Moś / M. Kołakowski) OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR / kanał YT - Kasia Moś 


Artyści przygotowali na koncert niesamowite interpretacje utworów Stanisława Moniuszki. Niezwykłość polega przede wszystkim na tym, że nadali kompozycjom sznyt bardzo współczesny, wykorzystując do tego, chociażby syntezatory Moog, czy elektryczne skrzypce, a stylistycznie oscylując czasami wokół klimatów hinduskich, czasami zmierzając ku muzyce elektronicznej, a momentami zahaczając w pewnym stopniu o twórczość Stinga, czy Alicii Keys. 


Źródło: Oficjalny fan-page Kasi Moś na Facebooku 

Efekt? Powalający! Publiczność zgromadzona w grudniowy wieczór w Katowicach miała okazję doświadczyć kapitalnej transformacji utworów Stanisława Moniuszki do współczesnego wymiaru bez szkody dla klimatu, a przede wszystkim genialnych melodii kompozytora. O tym, że nie jest to opinia przesadzona, można się przekonać, słuchając, chociażby rewelacyjnego wykonania nieśmiertelnej "Prząśniczki", która obecnie ma ponad 2 mln wyświetleń na kanale YouTube artystki. 

Kasia Moś & AUKSO - Kum i Kuma/MONIUSZKO200 (M. Moś / M. Kołakowski) OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR / kanał YT - Kasia Moś 


Tracklista albumu CD i DVD: 1. Latem brzózka mała z liściem rozmawiała, 2. Lirnik wioskowy, 3. Kum i kuma, 4. Krakowiaczek, 5. Spać mi kazali, 6. Kozak, 7. Znasz-li ten kraj, 8. Hola ptaszki, 9. Zapomniane skrzypki moje, 10. Dumka, 11. Prząśniczka Kasia Moś jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Była reprezentantka Polski na 62 Konkursie Piosenki Eurowizji (w 2017 roku). Współpracowała już z orkiestrą Aukso przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna "Pasja wg. Świętego Marka". Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu "Król Lear" Pawła Mykietyna, która miała miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało". Brała udział w takich festiwalach jak: Spring Break, Top Trendy, Woodstock, czy Festiwal w Opolu. W 2015 roku wydała swój debiutancki album "Inspination". W 2018 roku ukazał się album "Retro" Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym wokalistka gościnnie zaśpiewała kilka utworów. 

mat.prom. PR/rk 

Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Herdzin: warto pokazać, co nam w duszy gra

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 16:48
- Z tych utworów, które z reguły są genialne i ponadczasowe, można wydobyć drugie, trzecie i czwarte dno - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Sztaba, który wraz z Krzysztofem Herdzinem, zaaranżował na nowo przeboje sprzed lat do dwupłytowego wydawnictwa "95 lat Polskiego Radia". Na czym polegała ich praca?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Moś: w tej piosence zakochałam się od pierwszego odsłuchania

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:07
- Od pierwszego dźwięku słyszałam w tym utworze wielki potencjał - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Moś, która wspólnie z zespołem Happy Prince nagrała singiel "Częściej". Czy ta piosenka nieprzypadkowo ukazuje się tuż przed walentynkami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"95 lat Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 00:05
Szanowni Państwo, minęło niemal pół roku od premiery naszego albumu "95 lat Polskiego Radia", a zarazem rozpoczynamy Maj Polskiej Piosenki. Podarujmy zatem naszym słuchaczom wyjątkowe płyty z polskimi przebojami wyłonionymi przez słuchaczy Polskiego Radia w naszym plebiscycie. Przeżyjmy to jeszcze raz!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Krzysztof Herdzin: to było wielkie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:43
- To było bardzo ważne, aby stworzyć każdemu wykonawcy bezpieczny i komfortowy anturaż do pracy oraz nie forsować własnej wizji jako tej jedynej słusznej - mówi o albumie "95 lat Polskiego Radia" Krzysztof Herdzin, współautor aranżacji utworów znajdujących się na tym wyjątkowym wydawnictwie. Jak przebiegała współpraca z Adamem Sztabą?
rozwiń zwiń