Polskie Radio

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało Rok Romantyzmu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:45
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało działania edukacyjno-kulturalne w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, a wśród nich projekt "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego". Uczestniczą w nim m.in.: Mateusz Ziółko, Janusz Radek - śpiewający wiersze Norwida, Kasia Moś - która wykonuje "Prząśniczkę" Moniuszki, czy Olga Szomańska - z wierszem "Szkoda" Adama Asnyka. Patronat nad projektem objęło Polskie Radio.
Konferencja podsumowująca Rok Romantyzmu Polskiego
Konferencja podsumowująca Rok Romantyzmu PolskiegoFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Podczas konferencji w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana minister kultury, wicepremier prof. Piotr Gliński podsumował działania w obszarze edukacji i promocji podejmowane w trakcie Roku Romantyzmu Polskiego.

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

W ramach Roku Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło łącznie 152 projekty, ponad 60 z nich realizowały organizacje pozarządowe.

Ponad 70 projektów zrealizował Instytut Mickiewicza, który zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą. Wśród nich jest tłumaczenie na język angielki "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - podsumował prof. Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:26 Minister kultury, wicepremier profesor Piotr Gliński podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego Minister kultury, wicepremier prof. Piotr Gliński podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego w obszarze promocji i edukacji

 

Wskazał, że postawy romantyczne są wciąż obecne wśród Polaków w wymiarze indywidualnym i społecznym.

Posłuchaj
00:22 Minister kultury, wicepremier profesor Piotr Gliński podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego Minister kultury, wicepremier prof. Piotr Gliński podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego


Konferencja z podsumowaniem Roku Romantyzmu Polskiego Konferencja z podsumowaniem Roku Romantyzmu Polskiego

Na zwieńczenie Roku Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Agencją Muzyczną Polskiego Radia przygotowały projekt muzyczny "Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu".

Źródło: YouTube Polskie Radio

Projekt łączy teksty polskich poetów romantycznych z aranżacjami lub muzyką Jana Stokłosy. 11 utworów udostępniono na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także na kanale resortu na platformie Spotify.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska prezentuje płytę "Jednego serca.(Kon)teksty Romantyzmu Polskiego Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska prezentuje płytę "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego

Obok Szomańskiej, Moś, Ziółki i Radka - w ramach projektu "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego" wykonawcami piosenek do tekstów polskich wieszczów są również: Łukasz Drapała - "Zawsze i wszędzie" (Jan Stokłosa, Zygmunt Krasiński), Rafał Bartmiński - "Jakże zerwiesz" (Jan Stokłosa, Zygmunt Krasiński) oraz "Znaszli ten kraj" (Stanisław Moniuszko, Adam Mickiewicz), Maciej Pawlak - "Niepewność" (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Mickiewicz). 

Płyta "Jednego serca. (Kon) teksty Romantyzmu Polskiego" Płyta "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego"

Janusz Radek wykonał utwór "Daj mi wstążkę błękitną" oraz wiersz "Pielgrzym" (z muzyką Janusza Stokłosy do słów Cypriana Kamila Norwida), Mateusz Ziółko - wiersz Norwida "Moja piosnka" (również z muzyką Stokłosy) oraz pieśń "Jednego serca" (Czesław Niemen, Adam Asnyk): 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

W projekcie "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego" utwór "Szkoda" (Jan Stokłosa, Adam Asnyk) wykonała Olga Szomańska, a "Ja Ciebie kocham" (Stanisław Moniuszko, Adam Asnyk) - Anastazja Simińska.

Jan Stokłosa o płycie "Jednego serca. (Kon) teksty Romantyzmu Polskiego Jan Stokłosa o płycie "Jednego serca. (Kon) teksty Romantyzmu Polskiego

W projekcie jest również "Prząśniczka" (Stanisław Moniuszko, Jan Czeczot) w wykonaniu Katarzyny Moś. Z kolei utwór "Niepewność" (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Mickiewicz) wykonuje Maciej Pawlak

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego na pamiątkę 200-lecia wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.

Czytaj także: 

******* 

Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z dwusetną rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. 

– Romantyzm był rewolucją w myśleniu na naturze. To romantycy odkryli przyrodę jako przestrzeń niezależną od człowieka, a jednocześnie będącą jego azylem – mówiła w Polskim Radiu Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Paryż nasiąknięty polskim romantyzmem 

– W trwającym Roku Romanizmu przygotowujemy cztery projekty. Pierwszy z nich to "Greenhouse silent disco", czyli polski pawilon w Mediolanie. To będzie duża instalacja, prezentowana przez pięć miesięcy. Projekt nawiązuje do koncepcji szklarni przyszłości i konotacji z myśleniem romantycznym. Będzie można obejrzeć go również we Wrocławiu. Drugi projekt także związany jest z przestrzenią, i przekonaniem, że dźwięk jest elementem architektury. To myślenie charakterystyczne dla Katarzyny Krakowiak. Artystka będzie zestawiać myślenie cykliczne z dźwiękiem. Wystawa będzie otwarta w Paryżu już w październiku – usłyszeliśmy w Trójce. 

– W ramach trzeciego projektu przygotujemy dużą instalację multimedialną, która ma dość agresywnie wkraczać w tkankę współczesnego miasta. Będziemy zachęcać mieszkańców Paryża, by weszli do środka i posłuchali romantyczności po angielsku i po francusku. Będzie to dla nich swoiste zderzenie z polskim romantyzmem – podsumowała. 

Czytaj także:


"Ballady i romanse"

Dokładnie dwieście lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse", dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Na tę szczególną okazję przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej dzieło Adama Mickiewicza. Jednym z nich będzie Narodowe Czytanie, którego lekturą został właśnie ten wyjątkowy utwór. 

Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu - zwiastun nr 1 / Muzeum Narodowe w Poznaniu 


***

zch / rk 

Czytaj także

Jakie znaczenie we współczesnej kulturze ma romantyzm? "To wciąż bardzo żywa tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:40
- Romantyzm nie jest reliktem, który należałoby badać jedynie z powodów historycznych. To jest wciąż bardzo żywa tradycja - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Ratajczak. Gościem audycji był także prof. Stanisław Mikołajczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze czytają "Ballady i romanse" - making of

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 16:17
"Wolna sobota z Jedynką" upłynie nam tym razem pod znakiem tegorocznego Narodowego Czytania. W audycji znajdą się making of z nagrań dziennikarzy wzbogacony relacją z próby scenicznej oraz m.in. rozmowa z reżyserem, dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spalona "Historia przyszłości". Adam Mickiewicz wymyślił internet?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 12:10
W Roku Romantyzmu Polskiego o Adamie Mickiewiczu mówi się dużo. Analizujemy jego najbardziej znane dzieła, ale też pytamy o te, które przepadły. Czy to możliwe, że w jednym z nich Mickiewicz wymyślił internet?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacki w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 13:56
"Jest to prawdziwie Ziemia obiecana" – pisał Juliusz Słowacki w liście do matki z lutego 1837 roku. Tym mianem poeta określił Liban, który odwiedził podczas swojej podróży na Wschód. W klasztorze w Ghazir, gdzie spędził ponad miesiąc naszkicował pierwszą wersję poematu "Anhelli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Scena teatralna Trójki": posłuchaj, jak powstawało słuchowisko w pałacu w Śmiełowie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 23:00
"Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" to dwuczęściowe słuchowisko Tomasza Mana, powstałe na podstawie jego sztuki, zamówionej w Roku Romantyzmu Polskiego przez Instytut Książki.
rozwiń zwiń